کشف اعجاب انگیز گنج بزرگ فرعون زیر آب

کشف اعجاب انگیز گنج بزرگ فرعون زیر آب به گزارش اچ پی، یورونیوز نوشت: باستان شناسان در سواحل مصر در محل معبدی زیر آب در دریای مدیترانه اشیاء و گنجینه های باستانی تازه ای را پیدا کرده اند.


کاوشگران موسسه دیرینه شناسی زیر آب اروپا تحت هدایت فرانک گودیو، عتیقه شناس دریایی فرانسوی، درحال اکتشاف در محل معبد خدای آمون در شهر بندری باستانی «تونیس-هرقلیون» در خلیج ابوقیر مصر بودند که آثار باستانی منحصربه فردی را یافتند.
این اشیاء هنگامی پیدا شد که باستان شناسان درحال بررسی کانال جنوبی این شهر باستانی بودند، جایی که بلوک های سنگی عظیم معبد باستانی خدای آمون «طی یک رویداد فاجعه بار در اواسط قرن دوم پیش از میلاد» فرو ریختند. این معبد محلی بود که فراعنه به آنجا می آمدند تا بطور رسمی لقب «پادشاه جهان» را از «خدای عالی مصر باستان» دریافت نمایند.


در این کاوش اشیاء گرانبهایی متعلق به خزانه معبد مانند زیورآلات آئینی نقره ای، جواهرات طلا و ظروف مرمری شکننده حاوی عطر و روغن کشف شده است. موسسه دیرینه شناسی زیر آب اروپا در اطلاعیه ای اظهار داشت که اقلام یافت شده «بر ثروت غنی این معبد و بخشندگی زاهدانه ساکنان سابق شهر بندری گواهی می دهند.»
فرانک گودیو، مدیر کاوش ها در معبد، در این زمینه اظهار داشت: «کشف چنین اشیاء ظریفی، که با وجود بزرگی فاجعه دست نخورده باقی مانده اند، بسیار تکان دهنده است.»
در این تفحص زیر آب همین طور مشخص شد که پایه های این بنا «توسط ستون ها و تیرهای چوبی بسیار محافظت شده ای متعلق به قرن پنجم پیش از میلاد حمایت می شوند.»
اکتشافات تازه به لطف توسعه و استفاده از تکنولوژیهای جدید اکتشاف ژئوفیزیکی امکان پذیر شده است. این فناوری ها باستان شناسان را قادر می سازند تا حفره ها و اجسام را «در زیر لایه های خاک رس به ضخامت چند متر» شناسایی کنند.
در شرق معبد آمون همین طور یک پرستشگاه یونانی مختص آفرودیته، الهه عشق در یونان باستان، نیز کشف شد که حاوی اشیاء باستانی برنزی و سرامیکی بود.
کارشناسان می گویند یافته شدن این اشیا نشان میدهد یونانی های ساکن مصر در زمان فراعنه دوره متاخر مصر باستان (در دودمان بیست و ششم سائیت از سال ۶۶۴ تا ۵۲۵ پیش از میلاد) که اجازه اقامت و تجارت در شهر را داشته اند، از معابد و پرستشگاه های مخصوص به خود برخوردار بوده اند.
این در حالیست که کشف تسلیحات یونانی نیز از حضور شبه نظامیان یا به اصطلاح مزدوران یونانی در منطقه خبر می دهد. موسسه دیرینه شناسی زیر آب اروپا در این زمینه می گوید: «آنها از دسترسی قلمرو پادشاهی به بندر کشتیرانی واقع در دهانه کانوب نیل دفاع می کردند. این دهانه ساحلی بزرگترین و بهترین شاخه قابل کشتیرانی در دوران باستان بوده است.»


بقایای شهر تونیس-هرقلیون حالا در زیر دریا و در ۷ کیلومتری از سواحل فعلی مصر قرار دارد. این شهر پیش از تأسیس اسکندریه توسط اسکندر مقدونی در سال ۳۳۱ پیش از میلاد، برای قرن ها بزرگترین بندر مصر در دریای مدیترانه به حساب می آمد.
افزایش سطح آب دریاها و وقوع زمین لرزه های گوناگون به همراه امواج جزر و مد موجب شد بخش ۱۱۰ کیلومتر مربعی دلتای نیل بطور کامل در دریا ناپدید شود و شهر تونیس-هرقلیون نیز به زیر آب برود.
این شهر گمشده بعد از قرن ها در سال ۲۰۰۰ توسط توسط موسسه دیرینه شناسی زیر آب اروپا کشف شد.
۵۸۵۸منبع:

1402/06/30
13:25:12
5.0 / 5
268
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۵
hp لپ تاپ
newhp.ir - حقوق مادی و معنوی سایت اچ پی محفوظ است

اچ پی

معرفی محصولات اچ پی