مجوزهای كاربردی تلفن همراه چه ضرورتی دارند؟

مجوزهای كاربردی تلفن همراه چه ضرورتی دارند؟ اچ پی: هنگام نصب هر یك از برنامه های كاربردی در تلفن های همراه، مجوزهای متعددی از كاربران گرفته می گردد. باآنكه دریافت مجوز از سوی این برنامه ها معمول است اما باید توجه داشت موافقت با این مجوزها بدون رعایت احتیاط می تواند دردسرساز باشد.


به گزارش اچ پی به نقل از ایسنا، با عنایت به تعدد عرضه برنامه های كاربردی اندرویدی و همینطور دانش اندك بیشتر كاربران سیستم عامل اندروید، باید در مورد خطرات احتمالی برنامه هایی كه تهدیداتی را برای كاربران تولید می كنند، اطلاع رسانی شود و بعضی از این مجوزها به نسبت از اهمیت بیشتری برخوردار می باشند كه باید در برابر قبول كردن آنها محتاط تر بود.
تعداد اندكی از مجوزهای برنامه كاربردی هستند كه باید درباره آن ها احتیاط لازم را به عمل آورد، البته این بدان معنا نیست كه این نوع از مجوزها خطرناك هستند، بلكه تفویض این نوع مجوزها ممكن است نتایج وسیعی برای كاربر به همراه داشته باشد و این پیامد زمانی رخ خواهد داد كه داده های كاربر در دست شخص نادرستی قرار بگیرد.
مجوزها درواقع نیاز توسعه دهندگان را برای چگونگی تعامل برنامه كاربردی تولیدشده با دستگاه كاربر مشخص كرده و دسترسی به نوع اطلاعات درخواستی برنامه كاربردی را هم تعیین می كند. محدوده مجوزها برای تعامل برنامه كاربردی از اجازه دسترسی به بخش ویژه ای از سخت افزار دستگاه مثل فلش دوربین عكاسی آغاز می گردد و تا دسترسی به لیست مخاطبان كاربر ادامه می یابد. كاربر هم باید با تمام مجوزهای لیست شده پیش از نصب برنامه كاربردی موافقت كند.

مجوزهایی كه احتیاط بیشتری می طلبند
برخی از مجوزها هستند كه باید در برابر آن ها بیشتر احتیاط كرد؛ موقعیت مكانی، وضعیت گوشی و هویت آن، خواندن و تنظیم لیست مخاطبان، مجوزهای مربوط به اس ام اس و ام ام اس و مجوزهای مربوط به حساب های كاربری از این دست مجوزها هستند.
دو نمونه از مجوزهای موقعیت مكانی هستند كه برنامه های كاربردی اندرویدی به آن نیاز دارند: موقعیت مكانی تقریبی (مبتنی بر شبكه) و موقعیت مكانی دقیق (مبتنی بر GPS و شبكه). اما چرا یك برنامه كاربردی نیازمند موقعیت مكانی دقیق شماست؟ برای مثال برنامه كاربردی موقعیت یاب ویز برای اجرا نیازمند چنین اطلاعاتی خواهد بود. مهم تر این كه بعضی از برنامه های كاربردی هدفشان ارسال آگهی های بازرگانی بر مبنای موقعیت مكانی كاربران است كه این دست از برنامه ها هم خواستار دسترسی به اطلاعات مكانی كاربر خواهند بود. البته چنین برنامه های كاربردی عموماً مجانی هستند كه در زمان اجرا آگهی های بازرگانی را هم بر مبنای موقعیت مكانی كاربر به نمایش می گذارند.
بر اساس اطلاعات سایت مركز ماهر، مجوز وضعیت گوشی و هویت آن از این جهت مشكل ساز خواهد بود كه تمامی اطلاعات مربوط به نیازمندی های یك تماس ورودی به گوشی همراه همچون شماره IMEI (شماره سریال) دستگاه موردنظر را به برنامه كاربردی خواهد داد. اگر برنامه ای بدون دلیل منطقی چنین مجوزی را درخواست نمود، به بررسی مجوز با عنایت به كارایی آن برنامه اقدام كنید. این مجوز می تواند به صورت بالقوه برای مقاصد خرابكارانه مورد استفاده قرار بگیرد، ازاین رو هنگام درخواست برنامه كاربردی برای دریافت این مجوز محتاط تر عمل كنید. خصوصا هم اكنون و با اجرای رجیستری برای گوشیها كه شماره های IMEI از اهمیت زیادی برخوردار می باشند.
مجوز خواندن و تنظیم لیست مخاطبان، زمانی می تواند مشكل ساز شود و خطرناك خواهد بود كه برنامه كاربردی مجوز خواندن تمامی اطلاعات موجود روی گوشی شما را دریافت كند. برنامه های كاربردی مدیریت اس ام اس، برنامه های كاربردی مدیریت مخاطبان، برنامه كاربردی كه جایگزین شماره گیر گوشی می شوند و حتی بعضی از برنامه های كاربردی اجتماعی هم نیازمند چنین مجوزهایی خواهند بود، ولی نكته ای كه وجود دارد این است كه برنامه های كاربردی كه جنبه های اجتماعی ندارند ضرورتی به تفویض چنین مجوزهایی نخواهند داشت.
مجوزهای مربوط به اس ام اس (SMS) و ام ام اس (MMS) می توانند به صورت بالقوه هزینه هایی را برای كاربر تولید كنند، اگر برنامه كاربردی مخربی از این گونه مجوزها استفاده نماید، هزینه هایی را به وسیله اس ام اس های قانونی و یا اعمال یك سری هزینه های اضافی به ازای هر اس ام اس و ام ام اس ارسالی برای كاربر تولید خواهد نمود. مجوزهای خواندن و دریافت پیام های متنی توانایی نفوذ به حریم خصوصی شما را خواهند داشت. اگر دلیل خاصی برای تفویض این نوع از مجوزها به برنامه كاربردی خود ندیدید، از دادن این مجوزها جدا خودداری كنید.
با تفویض مجوزهای مربوط به حساب های كاربری، برنامه كاربردی این امكان را دارد كه با استفاده از مدیریت حساب های كاربری به بررسی این حساب ها همچون سرویس های گوگل، فیس بوك و غیره بپردازد. استفاده از حساب های كاربری به برنامه كاربردی اجازه می دهد تا جهت استفاده از حساب كاربری درخواست مجوز كند. هنگامی كه مجوز مورد نیاز داده شد، برنامه كاربردی مورد نظر دیگر درخواست مجدد مجوز نخواهد كرد. نگرانی زمانی وجود خواهد داشت كه برنامه كاربردی مخرب بدون هیچ گونه نشان و رد پایی به كار خود ادامه می دهد و به صورت مخفیانه از حساب كاربری شما استفاده خواهد نمود.
مجوزهایی كه هنگام نصب برنامه های اندرویدی داده می شوند، درخواست نیستند بلكه حكم اطلاع رسانی به كاربران را دارند. شاید رد یا قبول مجوزهای درخواستی برنامه كاربردی در حال نصب ساده ترین كاری باشد كه یك كاربر می تواند انجام دهد، اما باید نسبت به تفاوت بین حفاظت و تأمین امنیت داده كاربر و هم در اختیار قرار دادن تمام دارایی های شخص در دست توسعه دهنده برنامه كاربردی توجه داشت.1396/12/15
15:05:33
5.0 / 5
4802
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۱
hp لپ تاپ
newhp.ir - حقوق مادی و معنوی سایت اچ پی محفوظ است

اچ پی

معرفی محصولات اچ پی