توسط سازمان فاوای شهرداری؛

نقشه راه هوشمندسازی شهرهای بزرگ دنیا منتشر گردید

نقشه راه هوشمندسازی شهرهای بزرگ دنیا منتشر گردید اچ پی: سازمان فناوری اطلاعات شهرداری تهران، نقشه راه هوشمندسازی شهرهای بزرگ دنیا و هم جایگاه تهران را در این مقوله منتشر نمود.


به گزارش اچ پی به نقل از سازمان فاوای شهرداری تهران، شهرهای بزرگ دنیا در مسیر هوشمندسازی از یك نقشه راه مشترك چهار مرحله ای بهره می برند كه البته برپایه اولویت بندی ها و نیازسنجی هایشان هركدام در این مسیر حركت می كنند و شاید برایتان جالب باشد كه بدانید چگونه در این مسیر قرار گرفته اند و چه گام هایی برداشته اند. چهار گام و مرحله مهم در هوشمندسازی یك شهر وجود دارد. مرحله اول با معرفی، اطلاع رسانی به ذینفعان و تولید تصویری جدید از شهر آغاز می گردد. شهرهایی همچون آتلانتا، برن و فرانكفورت در این مرحله به سر می برند. البته تهران هم با شروع حركت به سمت «تهران هوشمند» گام اول را در این مرحله برداشته است. شهرهای پاریس و برلین در مرحله دوم قرار دارند، مرحله ای كه پروژه های پایلوت خویش را در حوزه هوشمندسازی شروع كرده اند و تا حدودی شهروندان شان هوشمندی شهر را لمس كرده اند. در گام بعدی همه دستگاه های دخیل در مدیریت شهر به صورت افقی و همزمان در این مسیر آغاز به حركت كنند. هلسینكی، وین و لوكزامبورگ این گام را برداشته اند. در آخر باید پلت فرم یكپارچه ای در مدیریت برنامه ها، مدیریت زیرساخت ها و سامانه ها تولید كرد و از سازوكارهای یك شهر هوشمند با هدف زیست بهتر بهره برد. شهرهایی كه موفق شده اند به این مرحله برسند شامل بارسلون، سئول، نانجینگ، والنسیا، ریودوژانیرو و دبی هستند. یكی از مهم ترین تصمیمات در این مسیر، تعیین اولویت ها برای هر شهر با عنایت به موقعیت ها و ظرفیت های آن شهر است. در بعضی شهرها همچون آمستردام یا وین، اولویت به حمل ونقل و مباحث مربوط به انرژی اختصاص پیدا كرده و در این زمینه پیشرفت های محسوسی در این دو شهر رخ داده است. در والنسیا، بارسلون و نانجینگ مبحث برنامه ریزی عمومی (Public Planning) و در دبی وجود ساختمان های هوشمند در اولویت قرار گرفته و منابع و مطالعات در این زمینه ها متمركز شده است. همینطور سرویس های ارتباطی و توسعه آن ها در شهرهایی مثل دبی و استكهلم در درجه اول اهمیت قرار گرفته اند.
در تهران هم هوشمندسازی و شفافیت از اولویتها و از مهمترین برنامه های مدیریت شهری به حساب می آید كه دبیرخانه «تهران هوشمند» در سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری تهران به صورت جدی فعالیت خویش را با همراهی و مشاركت نخبگان دانشگاهی و همینطور مشاورانی با تجربه های موفق جهانی شروع كرده تا بتوانند با سرعت مناسب در مسیر هوشمندسازی شهر و ارتقای كیفیت زندگی شهروندان قدم بردارند.

1397/03/06
12:52:44
5.0 / 5
5625
تگهای خبر: تولید , هوشمند
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۱
hp لپ تاپ
newhp.ir - حقوق مادی و معنوی سایت اچ پی محفوظ است

اچ پی

معرفی محصولات اچ پی