دبیر شورای عالی فضای مجازی؛

مسدود كردن پیام رسان خارجی

مسدود كردن پیام رسان خارجی به گزارش اچ پی دبیر شورای عالی فضای مجازی اظهار داشت: فعلا مسدود كردن شبكه های موبایلی پیام رسان خارجی در دستور كار نیست و دلیل فیلترینگ اپلیكیشن «ویز» صیانت از حریم خصوصی مردم در فضای مجازی است.به گزارش اچ پی به نقل از مهر، سید ابوالحسن فیروزآبادی اظهار داشت: مزیت استفاده از پیام رسان های داخلی این است كه اگر در فعالیت نرم افزارهای خارجی به هر دلیلی محدودیتی اعمال شد، در فعالیت آن ها اختلال تولید نشود.
وی ادامه داد: كاربران فضای مجازی از پیام رسان های داخلی استفاده كنند و فعلا مسدود كردن پیام رسان های خارجی در دستور كار نیست، اما همه كانال ها و شبكه هایی كه به طور غیر رسمی با بهره گیری از نرم افزارهای خارجی در كشور­ فعال هستند، حتما در كنار آن، از ­شبكه های اجتماعی و پیام رسان های داخلی هم استفاده كنند.
استفاده از پیام رسانهای داخلی در مدارس
دبیر شورای عالی فضای مجازی ­با بیان اینكه به تازگی جلسه ای با وزیر­ آموزش و پرورش داشتیم، اضافه كرد: در این جلسه مقرر شد تا این وزارتخانه برنامه استفاده از پیام رسان های داخلی در مدارس را به طور جدی پیگیری كند.
فیروزآبادی ­خاطرنشان كرد: تبیین این برنامه به علت آن است كه تا حد امكان از اثرهای منفی فعالیت دانش آموزان در فضای مجازی كاسته شود.
دبیر شورای عالی فضای مجازی ­با اشاره به اینكه در فضای مجازی بخشی از كار بر عهده وزارت آموزش و پرورش و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است، اضافه كرد: مسئولیت كارگروه تعیین مصادیق مجرمانه در فضای مجازی هم به عهده قوه قضائیه است.
فیروز آبادی با تاكید بر اینكه فضای مجازی فرصت ها و تهدیدهایی دارد، ­گفت: به طور مثال در حادثه زلزله غرب كشور هم جوسازی هایی علیه دولت و هم حركت در جهت ایجاد­ وحدت ملی و جمع آوری كمك را­ با استفاده از فضای مجازی شاهد هستیم.
وی خاطرنشان كرد: طبق فرمایشات مقام معظم رهبری سیاست گذاری ­و­ تصمیم گیری های كلان و ­فرا قوه ای در زمینه فضای مجازی به عهده شورای عالی فضای مجازی است.
دلیل مسدودشدن «ویز» صیانت از حریم خصوصی مردم در فضای مجازی
دبیر شورای عالی فضای مجازی با تاكید بر اهمیت صیانت از حریم خصوصی مردم در فضای مجازی، ­گفت: نرم افزار كاربردی «ویز» با تصمیم كارگروه تعیین مصادیق مجرمانه مسدود شده است.
فیروزآبادی اضافه كرد: این نرم افزار یك مرتبه با عنایت به اینكه تحت مالكیت رژیم صهیونیستی بود مسدود شد كه اكنون مالكیت آن به آمریكا تعلق گرفته است و علت مسدود شدن آن هم همان مبحث ­مالكیت این نرم افزار است.
دبیر شورای عالی فضای مجازی تصریح كرد: در این نرم افزار اطلاعاتی كه مربوط به حریم خصوصی مردم است مورد استفاده قرار می گیرد.
فیروزآبادی با اشاره به اینكه سفارش می كنیم بیش از اینكه اقدامات سلبی انجام شود، كاربران از خدمات­ نرم افزارهای مشابه داخلی استفاده كنند، ­­افزود: یكی از نكاتی كه در شورای عالی فضای مجازی مورد توجه قرار دارد حفظ حریم خصوصی مردم كشور ­است.
وی خاطرنشان كرد: متاسفانه هم اكنون استفاده از اطلاعات حریم خصوصی مردم در خدماتی مانند حمل و نقل، كالا رسانی و خرید و فروش افزایش پیدا كرده است و متاسفانه در این زمینه استانداردهای حفاظتی و امنیتی رعایت نشده است.
فیروز آبادی اظهار داشت: قرار است با كمك قوه قضاییه مقرراتی در این زمینه تدوین شود.
دبیر شورای عالی فضای مجازی ­همچنین توسعه آموزش عمومی در حوزه سواد دیجیتالی و سواد فضای مجازی را از برنامه های این شورا بیان كرد.
وی اظهار داشت: ­نگاه این شورا اقدامات پیشگیرانه و صیانتی در حد توان بخصوص در موضوعاتی مانند مفاسد اخلاقی و ​تروریسم است.
دبیر شورای عالی فضای مجازی ­با اشاره به ­سرعت بالای انتشار مطالب در فضای مجازی­، اظهار داشت: در دنیا برای مبارزه با این معضل از روش های محدود سازی و آموزش استفاده می گردد.
فیروزآبادی تصریح كرد: خانواده ها، ­مدارس، مساجد و سایر گروه های مرجع مانند روحانیان، ­استادان دانشگاه­ و دانشگاه ها در آموزش استفاده صحیح از فضای مجازی نقش آفرین هستند.
 

1396/09/02
13:40:48
5.0 / 5
5441
تگهای خبر: فضای مجازی , نرم افزار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۱
hp لپ تاپ
newhp.ir - حقوق مادی و معنوی سایت اچ پی محفوظ است

اچ پی

معرفی محصولات اچ پی