با اجرای رجیستری

غیرفعال شدن موبایل های قاچاقی

غیرفعال شدن موبایل های قاچاقی اچ پی: همانطور كه بارها گفته شده سهم بزرگ قاچاقچیان از بازار پرسود واردات موبایل به قدری زیاد است كه می توان گفت در میان سیل عظیم موبایل های وارداتی، تعداد تلفن هایی كه به صورت مجاز وارد شده اند اندك است؛ در همین راستا بود كه طرح رجیستری موبایل در دولت كلید خورد و این سوال عنوان شد كه در صورت غیرفعال سازی موبایل های قاچاقی چند گوشی بلااستفاده خواهد شد؟


به گزارش اچ پی به نقل از ایسنا، طبق اظهارات مسئولان مربوطه موبایل های قاچاقی در كشور سهمی ۹۰ درصدی را از آن خود كرده كه البته این آمار گاهی پایین تر هم ذكر شده است.
موضوع قاچاقی بودن بخش عمده ای از تلفن های همراه در كشور مبحث چندان جدیدی نیست و آمار بالای قاچاق در بازار پررونق موبایل طی سال های گذشته بارها هم مطرح شده است. چنانچه مسئولان گمرك بعنوان دروازه های رسمی واردات كالا علت آمار بالای قاچاق در بخش تلفن همراه را سودآور بودن آن دانسته و گاها گفته اند كه پرداخت عوارض بالا دشواری دریافت مجوزها و هزینه بر بودن اقدامات قانونی در این زمینه سبب شده واردكنندگان تمایل بیشتری به راه های غیر قانونی نشان دهند.
معطلی های گمركی همچون دیگر دلایلی است كه سبب می گردد واردكنندگان البته در زمینه تمام كالاهای وارداتی ناراضی شده و اگر راهی برای دور زدن گمرك داشته باشند از آن استفاده كنند، كه این مشكل البته طی سالهای اخیر به قول مسئولان با اجرای طرح جامع گمركی و تعیین مسیرهای مختلف برای واردات كالا تا حدودی بر طرف شده و ترخیص كالا سرعت گرفته است.
اما هنوز آمارها از قاچاق تلفن همراه كه البته به علت ساده تر بودن حمل آن و امكان واردات با چمدان های مسافری نسبت به قاچاق دیگر كالاها ساده تر است، رقم بالایی را به خود اختصاص داده است. از جانب دیگر برخی مسئولان گمرگ طی سالهای گذشته بر این عقیده بودند كه هیچ یك از اجناس قاچاق و بدون مجوز از درگاه های گمركی به كشور وارد نمی شود و در این راستا از طرحی با عنوان رجیستری موبایل اطلاع داده بودند.
در اجرای این طرح، ستاد قاچاق كالا و ارز، گمرك، اپراتورها، دستگاه های امنیتی و نظارتی و وزارت ارتباطات درگیر هستند كه باید هماهنگی بین آنها به وجود آید. این مورد احتیاج به زمان داشت تا آنها درگاهی برای كسب اطلاعات لازم و زیرساخت های مناسب از وارد كنندگان را به دست آورند. بعد از این هماهنگی ها طرح رجیستری اجرایی شده كه به نظر مسئولان راهكاری بهتر از این برای جلوگیری از حجم بالای قاچاق تلفن همراه وجود ندارد.
در این راستا، پروانه الكترونیكی گمرك و باركد موبایل های وارد شده از مبادی رسمی كمك خواهد نمود كه موبایل های قاچاقی را شناسایی كنند و آنها را در كشور فعال نكنند. حال اگر نتیجه نهایی طرح رجیستری برای ساماندهی به اوضاع واردات موبایل، غیرفعال كردن موبایل های قاچاق شده باشد، باید دید چند تلفن همراه در كل كشور مشمول مجازات غیرفعال سازی می شود؟
برآورد می گردد ماهانه یك میلیون گوشی با گردش مالی ۱۰۰۰ میلیارد تومان در بازار ایران عرضه می گردد. این آمار یعنی سالانه رقمی معادل ۱۲۰۰۰ میلیارد تومان كه بسیار قابل بحث است و بخش مهمی از آن باید بعنوان درآمدهای ملی صرف توسعه كشور شود اما سودجویانی كه از این بازار بزرگ منافع شخصی را دنبال می كنند، مخالف اجرای طرح رجیستری موبایل و خواستار به تعویق انداختن آن هستند.
در این باره سیدمحمود سفار - رییس هیات مدیره انجمن واردكنندگان موبایل، تبلت و لوازم جانبی - با بیان این كه درآمد مستقیم دولت از واردات هر دستگاه گوشی بدون احتساب سایر هزینه های جانبی، ۱۶. ۵ درصد است اظهار كرده است: زیان واردكنندگان و مصرف كنندگان از اجرایی نشدن طرح رجیستری تنها مختص به این افراد نیست و دولت یكی از زیان دیدگان بزرگ تعویق طرح رجیستری موبایل در كشور است.
آمارهای گمرك از واردات قانونی تلفن همراه نشان داده است كه واردات گوشی تلفن همراه با افزایش ۸۹ درصدی امسال به یك میلیون و ۳۶۲ هزار دستگاه رسید و تشریفات گمركی این تعداد گوشی به صورت هوشمند و الكترونیك به كمك سامانه جامع گمركی انجام شده است.
همچنین امسال به ارزش ۱۸۵ میلیون و ۳۰۶ هزار دلار انواع گوشی تلفن همراه وارد كشور شده كه به لحاظ ارزش هم در مقایسه با مدت مشابه سال قبل به میزان ۷۹ درصد رشد داشته است. واردات گوشی تلفن همراه در سال قبل به تعداد ۷۱۹ هزار دستگاه و به ارزش ۱۰۳ میلیون و ۵۴۸ هزار دلار بود.
برآوردها اما نشان داده است با اجرای طرح رجیستری جلوی بیش از ۸۰ درصد قاچاق تلفن همراه گرفته شود، یعنی برپایه یك تفسیر با اجرای طرح رجیستری جلوی قاچاق حدود ۲ هزار میلیارد تومان گرفته می شود، اما به نظر میرسد شاید این مبلغ بیشتر از این باشد چون در مورد یكی از گوشیهای معروف گفته شده كه فقط یك و نیم میلیارد دلار واردات آن است كه با احتساب ۸۰ درصد قاچاق این گوشی در كنار سایر مارك های تلفن همراه می توان اظهار داشت كه با طرح رجیستری جلوی حدود ۸ هزار میلیارد تومان قاچاق گرفته می گردد.
در این راستا این انتظار وجود دارد كه با عنایت به آماده بودن زیرساخت اجرای طرح رجیستری و همینطور آمادگی شركت ها برای تامین كالا، شفافیت اقتصادی، مبارزه با قاچاق و هم اطمینان به دولت در اجرای طرح رجیستری از جانب بخش خصوصی این طرح ملی را به اجرا دربیاورند تا دست سودجویان از قاچاق به كشور كوتاه بماند.


 

1396/09/10
23:42:53
5.0 / 5
5169
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
hp لپ تاپ
newhp.ir - حقوق مادی و معنوی سایت اچ پی محفوظ است

اچ پی

معرفی محصولات اچ پی