معاون ستاد مبارزه با قاچاق خبر داد؛

اجرای طرح رجیستری برای گوشیهای دسته دوم از هفته آینده

اجرای طرح رجیستری برای گوشیهای دسته دوم از هفته آینده اچ پی: معاون ستاد مبارزه با قاچاق از آغاز اجرای مرحله سوم طرح رجیستری گوشیهای تلفن همراه تحت عنوان انتقال مالكیت از هفته آینده اطلاع داد و اظهار داشت: این مرحله مربوط به گوشیهای دسته دوم است.به گزارش اچ پی به نقل از مهر، دهقانی نیا در نشست خبری با خبرنگاران از آغاز مرحله سوم طرح رجیستری گوشیهای تلفن همراه از هفته آینده اطلاع داد و اظهار داشت: طرح انتقال مالكیت مربوط به افرادی است كه می خواهند گوشی خویش را بفروشند و یا گوشی دست دوم بخرند كه بر این اساس باید تمامی مراحل اصالت كالا و فعال سازی آن مطابق با بیان قبلی ستاد مبارزه با قاچاق كالا و ارز صورت گیرد.
معاون فناوری اطلاعات ستاد مبارزه با قاچاق كالا و ارز تصریح كرد: باآنكه سه برند مشمول اجرای طرح رجیستری شده اند اما فروشندگان تلفن همراه و واحدهای صنفی باید تنها گوشیهایی را خریداری كنند كه اصالت آنها در خصوص قاچاق نبودن ثابت شده باشد حتی اگر خرید آنها مشمول برندهای غیر از مدلهای طرح رجیستری باشد به این معنا كه بزودی ستاد مبارزه با قاچاق كالا و ارز می خواهد تا تمام برندهای تلفن همراه را مشمول اجرای این طرح نماید.
وی خاطرنشان كرد: آمارهای گمرك نشان داده است كه تا این جای كار، اجرای طرح به خوبی پیش رفته به نحوی كه در نه ماهه ابتدای سال ۹۶ معادل ۲۷۸ میلیون دلار گوشی وارد كشور شده در حالیكه این رقم در مدت مشابه سال قبل تنها ۱۴۷ میلیون دلار بود. ازاین رو واردات با یك رشد ۱۶۰ درصدی به صورت رسمی انجام شده است.
دهقانی نیا تصریح كرد: تمامی افرادی كه عرضه گوشی تلفن همراه انجام می دهند باید با استفاده از كد دستوری اصالت گوشی خریداری شده خویش را چك نمایند و این اطمینان را حاصل كنند كه آیا گوشی قاچاق است یا خیر؟ در غیر این صورت عذری از آنها پذیرفته نخواهد شد. البته مردم هم باید بدانند تنها گوشیهایی را از فروشندگان خریداری نمایند كه از اصالت آنها اطمینان حاصل كرده اند و البته روش های اطلاع از اصالت گوشیها هم در اطلاعیه های ستاد مبارزه با قاچاق كالا و ارز اعلام شده است.
وی اظهار داشت: بیش از ۷۰ درصد گوشیهایی كه وارد شبكه می شوند از مبادی رسمی وارد شده اند و البته گوشیهایی هم كه به صورت قاچاق وارد شده اند در حال خروج از شبكه ارتباطی هستند.
دهقانی نیا خاطرنشان كرد: افرادی كه تا پیش از ۱۴ آذرماه گوشی تلفن خویش را خریداری نموده باشند بعنوان دارندگان گوشی مجاز تلقی می شوند و گوشیهایی كه از پس از این تاریخ وارد شبكه شوند باید حتماً مراحل اصالت را طی كرده باشند.
همچنین در این نشست صفار رئیس اتحادیه واردكنندگان گوشیهای تلفن همراه هم تصریح كرد: بیش از دو سال ستاد مبارزه با قاچاق كالا و ارز وارد پروسه اجرای طرح رجیستری گوشیهای تلفن همراه شده و این طرح به خوبی در حال اجرا می باشد.
وی اضافه كرد: البته گوشیهایی غیر از سه مدل عرضه شده در طرح رجیستری بیشترین قدر و سهم را در بین گوشیهای تلفن همراه دارند كه درخواست ما از ستاد مبارزه با قاچاق كالا و ارز آن است كه حداكثر تا ۲۲ بهمن سایر مدلها را برای اجرا تحت پوشش رجیستری قرار دهد.
رئیس اتحادیه واردكنندگان گوشیهای تلفن همراه تاكید كرد: البته میزان واردات رسمی در حال افزایش می باشد اما نیاز كشور بسیار بالاست و نباید این نیاز با استفاده از گوشیهای قاچاق تأمین شود و ما امیدواریم تا ۲۲ بهمن تمامی گوشیها و برندهای آنها تحت پوشش این طرح قرار گیرند.
صفار اظهار داشت: گوشیهای قاچاق بیشترین صدمه را به سلامت مردم وارد می آورند و باید به این مورد توجه داشت و كشور را به سمت واردات رسمی پیش برد.
در ادامه ابراهیم درستی رئیس اتحادیه فروشندگان گوشیهای تلفن همراه و لوازم جانبی اظهار داشت: هدف اولیه از اجرای طرح رجیستری این بود كه بتوانیم تمامی برندهای گوشی تلفن همراه را با استفاده از واردات رسمی به كشور وارد كرده و به بازار عرضه نماییم. این در شرایطی است كه سالانه دو هزار میلیارد تومان بابت قاچاق تلفن همراه هزینه می گردد كه سود آن در جیب قاچاقچیان رفته و علاوه بر اینكه دولت سود و عوارض خویش را از آنها دریافت نمی كند مردم هم متضرر می شوند و فروشندگان گوشیهای رسمی تحت فشار قرار می گیرند.
وی تصریح كرد: البته ما هم به ستاد مبارزه با قاچاق كالا و ارز قول می دهیم تا بیشترین همكاری كما فی سابق داشته باشیم و تحت هر مشكلی كه برخوردیم آن را برطرف نماییم.

1396/10/26
20:10:41
5.0 / 5
4674
تگهای خبر: تلفن همراه , گوشی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
hp لپ تاپ
newhp.ir - حقوق مادی و معنوی سایت اچ پی محفوظ است

اچ پی

معرفی محصولات اچ پی