در گزارش اچ پی اعلام شد؛

اولویتهای معاونت علمی برای هوشمندسازی و توسعه فناوریهای ارتباطی

اولویتهای معاونت علمی برای هوشمندسازی و توسعه فناوریهای ارتباطی به گزارش اچ پی، دبیر ستاد توسعه و فناوری های اتصال پذیری و ارتباطات اظهار داشت: بالغ بر ۱۵ حوزه برای هوشمندسازی تصور می شود که از این میان توسعه خودرو های متصل و کشاورزی هوشمند در اولویت ما است.محمد کرباسی در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به اینکه ستاد توسعه اتصال پذیری و ارتباطات در حوزه توسعه فناوری سه اولویت دارد اظهار داشت: یکی از اولویت های ستاد، توسعه فناوری های زیرساخت ارتباطی همچون ارتباطات سیار است که باید به سمت نسل پنجم (5G) البته مبتنی بر زیرساخت های نسل چهارم (4G) حرکت نماییم. در چهار یا پنج سال آینده با عنایت به روند پیشرفت تکنولوژی در سطح بین المللی و پیشبینی های بین المللی در این عرصه هدف ما اینست که در لایه دسترسی رادیویی و لایه هسته بتوانیم به سمت نسل پنجم حرکت نماییم.
وی ضمن اشاره به ضرورت زمان بندی و سرمایه گذاری برای رسیدن به اهداف ستاد اظهار داشت: برنامه مشخص ما اینست که از ظرفیت اپراتورها و وزارت ICT استفاده نماییم یعنی از آنها بخواهیم در این عرصه ها سرمایه گذاری کنند و ما هم تسهیل کننده و تشویق کننده باشیم تا شرکتهای دانش بنیان و مسؤلان پژوهشی دانشگاهی فعالیتشان را در این فضا انجام دهند.
وی خاطرنشان کرد: مبحث اپن لند (آزمایشگاه باز) هم یکی از حوزه هایی است که در توسعه 5G می تواند کمک کننده باشد چونکه با وجود چنین فضایی، نیاز نیست که چاره توسعه فناوری را تنها از یک شرکت یا تأمین کننده جویا باشیم و با عنایت به پروتکل هایی که در اپن لند وجود دارد می توانیم از توانمندی های داخلی کمک بگیریم و از خروج ارز تا جایی که امکان دارد جلوگیری نماییم.
کرباسی در ادامه به برنامه های ستاد برای افزایش سهم اقتصاد دیجیتال اشاره و خاطرنشان کرد: فکر می کنم هر چقدر بتوانیم به سمت هوشمندسازی برویم و اتصال پذیری را در قسمت های مختلف در صنایع و کشاورزی و بهداشت و… توسعه دهیم، زیرساخت بسیار خوبی برای اقتصاد دیجیتال فراهم و مأموریت ما هم صورت می گیرد.
وی در ادامه در مورد توسعه فناوری های در رابطه با ارتباطات اظهار داشت: هدف ما اینست که در آینده نه چندان دور یعنی تا سه چهار سال آینده که به سمت نسل پنجم ارتباطات سیار می رویم در حوزه بومی سازی به نقطه ای رسیده باشیم که نهادهای حاکمیتی و اپراتورها مجاب شوند تا جای ممکن از ظرفیتهای داخلی استفاده نمایند و این توانمند سازی و بومی سازی را به حداکثر ممکن برسانند.
کرباسی افزود: در حوزه اتصال پذیری بحث دیگری که مورد تاکید و هدف ما است اینترنت اشیا است که دنبال این هستیم که بتوانیم حوزه های مختلف کاربرد اینترنت اشیا را شناسایی نماییم که خوشبختانه مطالعات خوبی در این حوزه انجام شده است.
کرباسی اضافه کرد: بالغ بر ۱۵ حوزه برای هوشمندسازی قابل تصور است که شامل شهر هوشمند، جاده هوشمند، کشاورزی هوشمند صنایع هوشمند و… می شود همچون اینها خودروی متصل و کشاورزی هوشمند است که این دو حوزه را به صورت مشخص در اولویت قرار دادیم و در صدد این هستیم که ظرفیتهای موجود در کشور را در این موضوعات و موانع قانونی آنها را شناسایی و نهادهای مرتبط را فعال نماییم تا در آینده نزدیک شاهد این باشیم که در این دو مبحث اتفاق مثبتی رقم بخورد. هر کدام از این حوزه ها اگر به نتیجه برسد می تواند از نظر اقتصادی، سلامت و صرفه جویی در مصرف سوخت مفید باشد.


منبع:

1402/07/07
12:50:38
5.0 / 5
211
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
hp لپ تاپ
newhp.ir - حقوق مادی و معنوی سایت اچ پی محفوظ است

اچ پی

معرفی محصولات اچ پی