با تلاش محققان؛

فناوری جدید تشخیص جرائم

فناوری جدید تشخیص جرائم اچ پی: محققان موفق به كشف روشی نوین برای تشخیص وجود داروهایی موسوم به داروی تجاوز در افرادی گردیدند كه قربانی جرائمی مانند تجاوز شده اند.به گزارش اچ پی به نقل از ایسنا و به نقل از گیزمگ،گاما هیدروكسی بوتیریك اسید كه بیشتر به GHB شناخته می شود، داروئی است كه باعث خواب آلودگی افراد شده و می تواند باعث "یاد زدودگی" (amnesia) شود.
به همین دلیل است كه این دارو به معروفترین داروی تجاوز تبدیل شده است.
داروی تجاوز Date rape drug) یا داروی درنده (predator drug به هر دارویی گفته می شود كه به عنوان عامل ناتوان كننده روی شخص پذیرنده عمل كرده و او را منفعل و مستعد تجاوز و آزار جنسی از راه دارو (DFSA) می كند.
رایج ترین نوع داروهای تجاوز، مخدرهای تفریحی همچون نوشیدنی های الكلی هستند كه با رضایت قربانی به او خورانده می شوند.
متاسفانه این دارو تنها چند ساعت پس از مصرف،توسط مقامات قانونی می تواند در بدن شناسایی شود. با این وجود، با توجه به تحقیقات جدید انجام شده توسط دانشمندان اسپانیایی و بریتانیایی، ممكن است به زودی شیوه دیگری برای اثبات اینكه به فرد قربانی GHB داده شده وجود داشته باشد.
در این مطالعه كه توسط میریام پرز ترگویلو از دانشگاه خودگردان بارسلونا رهبری شده بود، افراد به صورت آزمایشی دوز كمی از این دارو را دریافت كردند. سپس نمونه های خون و ادرار در فواصل منظم طی 30 ساعت آینده از آنها گرفته شد.
هنگامی كه نمونه ها با استفاده از طیف سنجی رزونانس مغناطیسی تجزیه و تحلیل شد، GHB تنها در نمونه های گرفته شده تا دو ساعت پس از مصرف تشخیص داده شد. بعد از آن، این دارو به وسیله بدن به طور كامل متابولیزه شد.
نشانگر زیستی GHB برای مدت زمان زیادی در بدن باقی می ماند. این نشانگر كه "گلیكولات" (glycolate)نام دارد، توسط بدن و در پاسخ به GHB تولید می شود كه سطح بالایی از آن در ادرار داوطلبان تا 20 ساعت پس از مصرف یافت شد.
یكی از مزایای این روش جدید این است كه بر روی نمونه گرفته شده از بیمار تاثیر نمی گذارد زیرا روش های پیشینی كه صرفا برای تشخیص وجود GHB به كار می رفت،سبب تخریب نمونه شده و امكان انجام آزمایشات دیگر بر روی آن را غیر ممكن می كرد.
مقاله این پژوهش اخیرا در مجله Analytical Chemistry منتشر شده است.

1396/05/20
13:13:10
5.0 / 5
4750
تگهای خبر: فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۱
hp لپ تاپ
newhp.ir - حقوق مادی و معنوی سایت اچ پی محفوظ است

اچ پی

معرفی محصولات اچ پی