چطور اینترنت را برای فرزندمان امن كنیم؟

چطور اینترنت را برای فرزندمان امن كنیم؟ اچ پی: آگاهی والدین از مهارت های زندگی و نحوه تربیت فرزندان، باعث ارتقای سطح آگاهی افراد خانواده شده و به شكلی سبب نزدیكی فرزندان به والدین می گردد. بزه های اتفاق افتاده در فضای مجازی، اكثرا به دلیل آگاهی نداشتن والدین از خطرهای اینترنت و فضای مجازی برمی گردد.


به گزارش اچ پی به نقل از ایسنا، هر شخص تنها با داشتن دستگاهی هوشمند، دنیایی از اطلاعات توسط اینترنت به رویش گشوده می گردد. فرزند شما دیر یا زود نحوه استفاده از اینترنت را خواهد آموخت. همانطور كه هیچگاه فرزند خویش را نزدیك خیابانی شلوغ نمی فرستید، نباید او را بدون تعلیم قبلی مبانی ایمنی، راهی بزرگ اتوبان های بزرگ اطلاعاتی كنید زیرا خطرات متعددی از كودك آزاری تا كلاهبرداری متوجه كودكان، نوجوانان و حتی بزرگسالان است.
بر این اساس والدین باید مطمئن شوند دسترسی فرزندان به اینترنت مدرسه، زیر نظر فرد/افراد بزرگسال انجام می گیرد. همینطور باید علاوه بر دوست فرزندان، والدین ایشان را هم بشناسند. چنانچه دوست فرزندشان به اینترنت دسترسی دارد، با والدینش در مورد قوانین استفاده از نت صحبت كنند و از ایشان سؤال كنند كه آیا فرزند خویش را هنگام استفاده از اینترنت تحت نظر قرار می دهند یا خیر؟
والدین همینطور باید اطمینان حاصل كنند كه در مدرسه فرزندان، سیاستی به نام "استفاده قابل قبول" از اینترنت اتخاذ شده باشد. این سیاست عبارت است از لیستی شامل فعالیت ها و منابع قابل قبول و غیرقابل قبول، عواقب تخطی از قوانین مندرج در فهرست و محل امضای والدین و فرزند. برای خود هم می توانند چنین لیستی را به عنوان قرارداد خانگی تنظیم كنند.
اگر فرزندتان پیام تهدیدكننده یا غیراخلاقی دریافت كرده است، محتوای ارسال شده را ذخیره و با پلیس سایبری تماس بگیرید. اگر به وب سایت و كانالی نامناسب برای كودك و نوجوان برخورد كردید، صرف نظر از داشتن فرزند، سریعاً آدرس را به نرم افزارهای حفاظتی و پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات(فتا) ارسال كنید.

به اعتقاد كارشناسان، هنگام استفاده فرزندان از اینترنت باید به فرزند خود بگویید باآنكه وی هنگام كار با كامپیوتر و گوشی در اتاق خود تنهاست ولی به محض اتصال به اینترنت، دیگر تنها نیست. افراد ماهر در دنیای اینترنت می توانند از هویت و مكان شما آگاهی یابند. آن ها حتی می توانند به اطلاعات درون گوشی و كامپیوتر شما دسترسی پیدا كنند.
بهتر است زمانی برای گشت و گذار اینترنتی دو نفره با فرزند خود اختصاص دهید. اگر فرزندتان مهارت بیشتری دارد، اجازه دهید او جلودار باشد. از وب سایت، كانال و بازی هایی بازدید نمایید كه مختص كودك و نوجوان هستند.

از جانب دیگر برای كودك و نوجوان، بهترین ابزار رصدكننده محتوا در اینترنت، همان ذهن ایشان است. به آن ها آموزش دهید مواردی همچون سوء استفاده، مستهجن، گفتار نفرت زا، خشونت گرایی كدام هستند. بدین وسیله آن ها اطلاع كافی از انجام واكنش صحیح هنگام رویارویی با موارد فوق را خواهند داشت.
توجه داشته باشید حتماً از نرم افزارهای حفاظتی استفاده كنید. این برنامه ها قادرند محتوای نامناسب برای كودك و نوجوان را تشخیص داده و با تنظیمات قبلی، از اجرا و نمایش آنها جلوگیری نمایند. همینطور نرم افزارهای مسدودكننده قادرند سایت های نامناسب را با وارد كردن نام و كلمه كلیدی جست وجو شناسایی كنند. بر مبنای اطلاعات سایت پلیس فتا، بعضی از این اپلیكیشن ها توانایی جلوگیری از وارد كردن اطلاعات شخصی توسط فرزند شما را هم دارند.
همینطور مدت زمان آنلاین بودن فرزند خویش را تحت نظر بگیرید. اگر وی به هنگام ورود شما به اتاقش، حالت دفاعی و معذب دارد، این می تواند از علائم انجام فعالیت های غیر عادی و یا ممنوع باشد. به فرزند خود بگویید همیشه و سریعاً شما را در جریان محتوای تهدیدآمیز و هراس انگیز قرار دهدو هیچگاه نام، آدرس، شماره تلفن، رمز عبور، نام مدرسه، نام اولیا و نظیر هرگونه اطلاعات فوق را در اختیار قرار ندهد.
همینطور بگویید كه هیچگاه با درخواست ملاقات دوستان مجازی موافقت نكنند. به محتوای دور از ادب، ترسناك و عجیب و غریب، اكیداً هیچ گونه واكنشی نشان ندهد. بدون هماهنگی قبلی با شما، وارد محیط های خرید و فروش اینترنتی نشود و هیچ عكس و فیلمی از خود به هیچ فردی ارسال نكند.
از جانب دیگر و از آنجائیكه كودكان یكی از صدمه پذیرترین اقشار شهروندان در مقابل صدمه های اینترنت هستند و صدمه هایی مانند آزارهای جنسی در فضای مجازی و یا حتی اساسا آگاهی زودتر از سن بلوغ نسبت به بعضی از مسائل مربوط به بزرگسالان می تواند سبب بلوغ زودرس و حتی مشكلات روانی جدی در سال های بزرگسالی شود، لازم است تا علاوه بر والدین، دولت ها هم وارد كار شوند و با تولید برخی بسترهای اختصاصی جهت استفاده كودكان از اینترنت زمینه كاهش آسیب پذیری این قشر صدمه پذیرتر جامعه را فراهم نمایند.
بر این اساس بود كه محمدجواد آذری جهرمی - وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات - در جهت فعالیت های وزارت ارتباطات وفناوری اطلاعات در توسعه خدمات فضای مجازی مناسب كودكان و نوجوانان، دستور انتشار «پیش نویس سند حمایتی و برنامه اقدام توسعه خدمات فضای مجازی كودك و نوجوان» را صادر كرد.
این سند در چهار هدف كلان آموزش، فرهنگ سازی و ترویج فضای مجازی حوزه كودك، فراهم سازی زیرساخت های ارتباطی محتوایی و اعتمادی، توسعه بازار و مقاوم سازی كسب وكارها و مدیریت و راهبری برنامه اقدام تدوین شده و شامل ۴۰ اقدام اولویت نخست، ذیل هریك از این اهداف است.
اما خسرو سلجوقی - مجری سند حمایتی و برنامه اقدام توسعه خدمات فضای مجازی كودك و نوجوان - هم درباره دیگر اهداف این طرح هم اظهار نمود: پشتیبانی از سبك زندگی برازنده كودك ایرانی در فضای مجازی از اهدافی است كه برای آن در نظر گرفته شده است. رونمایی از نخستین پیمایش رفتاری و مصرفی كودك در فضای مجازی و رونمایی از نخستین گاه شمار مصور مناسبت ها و چهره های ماندگار كودك و احتمالاً رونمایی از نخستین موتور جست وجوی كودك در ایران هم اقدامات دیگری است كه در آن خروجی های مناسب كودكان عرضه می گردد.
سلجوقی محور اجرای این طرح را بخش خصوصی دانست و اظهار داشت: چون مصرف كننده بخش خصوصی تولیدكننده محتوا هم به نظر می رسد باید بخش خصوصی باشد. اگر دولت در اینجا بخواهد نقشی ایفا كند نقش تسریع كننده خواهد بود نه این كه خودش بخواهد محور قرار بگیرد.1397/03/09
17:49:31
5.0 / 5
4462
تگهای خبر: ارتباطات , اینترنت , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۲
hp لپ تاپ
newhp.ir - حقوق مادی و معنوی سایت اچ پی محفوظ است

اچ پی

معرفی محصولات اچ پی