گمرك مسئول تایید اطلاعات گوشیهای تلفن همراه مسافری نیست

گمرك مسئول تایید اطلاعات گوشیهای تلفن همراه مسافری نیست اچ پی: گمرك ایران تاكید كرده است كه راستی آزمایی اطلاعات گوشیهای تلفن همراه مسافری وظیفه گمرك نیست.به گزارش اچ پی به نقل از ایسنا، طی روزهای گذشته، حاشیه هایی در مورد واردات گوشی تلفن همراه به صورت مسافری به وجود آمد و واردكنندگان رسمی این گوشیها با انتقاد از واردات مسافری گوشی تلفن همراه، تلویحا گمرك ایران را بعنوان یكی از مقصران این اتفاق خواندند.

در این راستا، مهدی محبی - رئیس اتحادیه تجهیزات مخابراتی - اظهار داشته بود: مدتی است كه روند تخصیص ارز برای واردات كالا با كندی های مختلف مواجه شده و بر همین مبنا به جای واردات رسمی تلفن همراه، شاهدیم كه عده ای به صورت چمدانی گوشیهایی را وارد كشور می كنند كه گارانتی ندارد و حقوق مردم در واردات آنها رعایت می گردد. هیچ كس هم به فكر نیست و با این اوصاف این مورد معضلی جدید خواهد شد.

وی این را هم گفته بود كه افرادی كه به این شیوه گوشیهای خویش را وارد می كنند، از پرداخت ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده هم معاف خواهند شد. از جانب دیگر كد فعال سازی مربوط به طرح رجیستری را هم دریافت می كنند، چونكه طبق قوانین موجود، واردات مسافری امكان دریافت چنین كدی را دارد.

بر همین اساس، گمرك ایران به این اخبار واكنش نشان داد و اعلام نمود كه راستی آزمایی اطلاعات گوشیهای تلفن همراه مسافری با اطلاعات پرواز و پاسپورت مسافران، طبق مصوبات كارگروه طرح رجیستری بر عهده گمرك نیست.

بر اساس بررسی های صورت گرفته، در طرح رجیستری، مسئولیت اظهار و دریافت حقوق ورودی و عوارض گمركی گوشیهای مسافری بر عهده گمرك است و گمرك موظف به ارسال این اطلاعات به سامانه همتا است كه این كار برپایه مصوبات از جانب گمرك انجام می شود، اما بعد از ارسال این اطلاعات، راستی آزمایی اطلاعات مسافران پیش از فعال سازی گوشیهای مسافری بر عهده سامانه همتاست.

مسافران با استفاده از سامانه مسافری گمرك نسبت به اظهار گوشی و پرداخت حقوق و عوارض و مالیات بر ارزش افزوده حسب ارزش های گمركی مندرج در سامانه جامع گمركی برپایه مقررات مسافری اقدام می كنند.

بنابراین گزارش، طبق مصوبات، كنترل اطلاعات گوشیهای تلفن همراه مسافری ورودی با اطلاعات گذرنامه و پروازها بر عهده سامانه همتاست و این اقدامات بر مبنای طرح رجیستری در حوزه اختیارات و تعهدات سامانه همتا تعریف شده است و مسئولیت عدم اجرای این تعهدات با گمرك نیست.

به گزارش اچ پی به نقل از ایسنا، در توضیحات گمرك ایران آمده است كه حقوق و عوارض گمركی تمامی گوشیهای تلفن همراه مسافری كه به سامانه مسافری گمرك اظهار شده اند، دریافت شده است، اما راستی آزمایی اطلاعات مسافران بر مبنای اطلاعات پرواز و پاسپورت مسافران در تعهدات سامانه همتا بوده و باید بعد از ارسال اطلاعات گوشیهای مسافری از سامانه گمرك به همتا تطبیق و راستی آزمایی اطلاعات با اطلاعات پرواز و گذرنامه مسافران، پیش از رجیستری گوشی صورت گیرد.
1397/05/07
14:16:43
5.0 / 5
5073
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۴
hp لپ تاپ
newhp.ir - حقوق مادی و معنوی سایت اچ پی محفوظ است

اچ پی

معرفی محصولات اچ پی