بزرگترین چالش شهرهای هوشمند چیست؟

بزرگترین چالش شهرهای هوشمند چیست؟ اچ پی: درحالی كه مبحث شهرهای هوشمند بیشتر از پیش بر سر زبان ها می افتد و ابعاد مختلف آن مورد بررسی قرار می گیرد، این گزارش به مرور و معرفی مختصری بر مجموعه ای از چالش های شهرهای هوشمند می پردازد.به گزارش اچ پی به نقل از ایسنا، با عنایت به گسترش روز افزون محبوبیت و استقبال كاربران، شهروندان و دولت های مختلف از شهرهای هوشمند، شهرهای بسیاری در سراسر جهان وجود دارند كه درصدد تبدیل به یك شهر هوشمند بوده و به دنبال توسعه زیرساخت های مربوط به آن هستند.

اینترنت اشیا و شهرهای هوشمند دو واژه به هم وابسته ای است كه این روزها زیاد به گوش می خورد؛ چون كه امروزه شركت های فعال در زمینه علم و تكنولوژی با همكاری اپراتورهای مخابراتی می خواهند رویای شهر هوشمندی را كه تمامی اشیاء و وسایل آن به اینترنت مجهزند و كارها با سرعت بسیاری قابل انجام خواهد بود، محقق كنند.

غول های تكنولوژی و اپراتورهای بزرگ همچون نوكیا، هواوی، ورایزن و سیسكو مدیریت و راهبری شهرهای هوشمند را هدف اصلی خود قرار داده و رقابت تنگاتنگی را با یكدیگر شروع كرده اند، به گونه ای كه موسسه IDC برآورد كرده است این پیشگامان تا سال ۲۰۲۱ میلادی حدود ۱۳۵ میلیارد دلار در زمینه ساخت شهرهای هوشمند در جهان هزینه خواهند كرد.

بر اساس گزارشی كه در وب سایت computerweekly آمده است، حالا اخیرا محققان و پژوهشگران فعال در این حوزه ضمن قدردانی تلاش دولت های مختلف برای هوشمندسازی شهرها، به آنها اخطار داده اند كه شهرهای هوشمند علیرغم تمامی مزایای متعددی كه دارند، ریسك و چالش های زیادی هم دارند كه باید به آنها توجه ویژه ای داشت. آنها همینطور خاطرنشان كرده اند كه هكرها و مجرمان سایبری قادر خواهند بود به راحتی به دستگاه های الكترونیكی كاربران و شهروندان كه به خدمات هوشمند شهری متصل است، نفوذ یابند و با استفاده از صدمه پذیری های احتمالی آنها، كنترل و مدیریت تمامی ابزار و دستگاه های متصل به اینترنت را در دست بگیرند.

یكی از بزرگترین چالش های شهرهای هوشمند بدون شك، مساله امنیت سایبری است كه به هكرها و مجرمان سایبری این امكان را می دهد تا به دستگاه های الكترونیكی متصل به اینترنت و زیرساخت های شهری هوشمند نفوذ و دسترسی پیدا كرده و اطلاعات موردنیاز خویش را تغییر دهند.

روند هوشمندسازی شهرهای جهان در یكی دوسال گذشته سرعت بسیار زیادی گرفته است به گونه ای كه می توان گفت خیلی از شهرهای بزرگ و مهم در كشورهای پیشرفته الان نیمی از این راه را طی كرده و رفته اند.

از مهم ترین چالش های شهرهای هوشمند می توان به "امنیت سایبری ضعیف"، "وضع قوانین و مقررات دقیق و جزئی"، "اكراه و عدم تمایل شهروندان به هوشمندسازی خدمات شهری"، "تامین بودجه و مدلهای تجاری از جانب دولت" و " توسعه زیرساخت های هوشمند مربوط به حوزه های مختلف نظیر انرژی، آب و سیستم های حمل و نقل" اشاره نمود.

از مهم ترین شاخص هایی كه در هوشمندسازی شهرهای جهان موثر است، می توان به ساختمان هوشمند، جمع آوری هوشمند زباله، حفظ محیط زیست، دیجیتالی شدن تمامی امور دولت و كارهای اداری، دسترسی كامل، راحت و همگانی به اینترنت ۴G LTE، فراوانی دسترسی به هات اسپات اینترنت وای فای، استفاده همه گیر از گوشیهای هوشمند و دستگاه های الكترونیكی، استانداردهای زندگی، چگونگی توسعه فرآیند هوشمند شدن شهرها، سرویس به اشتراك گذاری خودرو و تاكسی آنلاین، هوشمند كردن سیستم ترافیك، برنامه ریزی شهری، آموزش، مشاركت شهروندان، اكوسیستم اقتصادی، پاركینگ هوشمند، انرژی پاك، توسعه ناوگان حمل و نقل عمومی برقی و الكتریكی، سرعت بالای اینترنت و حمل و نقل عمومی هوشمند اشاره نمود.
1397/08/22
17:51:07
5.0 / 5
4443
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۵
hp لپ تاپ
newhp.ir - حقوق مادی و معنوی سایت اچ پی محفوظ است

اچ پی

معرفی محصولات اچ پی