مروری بر مهمترین خبرهای اقتصادی امروز

مروری بر مهمترین خبرهای اقتصادی امروز اچ پی: در صورتی كه شركت های نفتی روسیه در فضای پسابرجام ادعاهایی در خصوص مشاركت و مذاكره با طرف ایرانی داشته و از طالبان جدی نفت و گاز ایران خودرا معرفی كرده اند، اما امروز كه آمریكا در پشت پرده تعامل با ایران ایستاده، خبری از آنها نیست.به گزارش اچ پی به نقل از ایسنا، پس از رونمایی از قراردادهای جدید نفتی توسط ایران، شركت های روسی به مرور زمان پای میز مذاكره نشستند و در این راستا شركت های لوك اویل، روس نفت، زاروبژنفت، تات نفت، گازپروم و گازپروم نفت با شركت ملی نفت ایران، تفاهم نامه هم امضا كردند.

اما شركت های نفتی روسیه كه در فضای پسابرجام با بیشترین مشاركت و مذاكره با طرف ایرانی در صدر فهرست خواستگاران نفت و گاز ایران ایستادند و هر روز دریچه جدیدی برای حضور در این بازار باز می كردند، امروز كه آمریكا در پشت پرده تعامل با ایران ایستاده، خبری از آنها نیست و ظاهرا بساط خودرا از بازار نفت ایران جمع كرده اند.

پیشنهاد صدور كارت های حمایتی كارگران

طبق اعلام دبیركل كانون عالی انجمن های صنفی كارگران پیشنهاد صدور كارت های شناسایی كارگران برای دریافت بسته های حمایت غذایی نمایش شده است كه با استفاده از این كارت ها كارگران می توانند از تمام فروشگاه ها و تعاونی های مصرف كارگری در سراسر كشور، سبدكالای خودرا دریافت نمایند.

بازنشستگان تامین اجتماعی باز مبلغی جهت تامین بسته های غذایی به كارت های حقوقشان واریز شده تا امكان خرید داشته باشند، ولی درباره كارگران هنوز به سازوكار مشخصی اعلام نشده و مشخص نیست وجه بسته های حمایتی به حساب حقوق كارگران واریز میگردد یا به حساب یارانه سرپرستان خانوار؟

دور باطل برای ترخیص قطعات در گمرك مانده

در پی اینكه سوژه عدم ترخیص قطعات از گمرك عنوان شد، رییس انجمن صنایع همگن قطعه سازی اعلام نمود كه همچنان مشكلات ترخیص قطعات خودرو از گمرك حل نشده است. در بعضی موارد گمرك همكاری ها را آغاز نموده اما همچنان ترخیص قطعات از گمرك به صورت كامل انجام نشده است.

وی به صراحت اظهار می كند كه این مساله تبدیل به دور باطل شده است. برای كالای وارد شده بایستی ارز توسط بانك مركزی تخیص یابد. در بانك مركزی هم كه خبری از تخصیص ارز نیست بدین سبب شماره ارز تخصیص یافته ای هم در كار نیست كه بتوان با ان كالا را از گمرك ترخیص كرد؛ پس دور، دور باطل باقی می ماند.

مسكن یك سوم پارسال مشتری دارد

واسطه های ملكی از رسیدن حجم معاملات به حدود یك سوم زمان مشابه سال قبل خبر می دهند اما می گویند كه انتظار دارند در ماه های پیش رو با احداث ثبات قیمت های مسكن، متقاضیان به تدریج مبادرت به خرید كنند.

به گفته برخی كارشناسان دفاتر مشاور املاك فروشندگان به صورت دائم قیمت های پیشنهادی را بالا می برند. از جانب دیگر حجم زیادی از آپارتمان های كلیدنخورده كه بین یك تا پنج سال از عمر آنها می گذرد در بعضی مناطق تهران وجود دارد. با این وجود قیمت ها نسبت به آبان ماه تكان خورد و بین یك تا چهار میلیون تومان در هر متر مربع بالا رفت اما خریدار چندانی وجود ندارد.

حجم آب دریاچه ارومیه افزایش یافت

طبق اعلام سرپرست دفتر مدیریت به هم پیوسته منابع آب حوضه های آبریز دریای خزر و دریاچه ارومیه، تراز آب دریاچه ارومیه در هفتم دی ماه، به ۱۲۷۰.۵۶ متر رسیده كه نسبت به تراز سال گذشته، ۲۶ سانتی متر افزایش یافته است.

حجم آب دریاچه ارومیه با حدود ۵۰۰ میلیون مترمكعب افزایش نسبت به پارسال به رقم یك میلیارد و ۶۰۰ میلیون متر مكعب رسیده است. همین طور وسعت دریاچه ارومیه ۲۰۷۰ كیلومتر مربع شده كه نسبت به پارسال در همین روز حدود ۳۱۰ كیلومتر مربع افزایش داشته است.

بالاخره فهمیدند پیمان سپاری ارزی كارگشا نیست

مدیركل صادرات بانك مركزی اعلام نمود كه پیمان سپاری مدنظر بانك مركزی مانند گذشته عمل نمی كند و صادركنندگان می توانند ارز حاصل از صادرات خودرا به واردات اختصاص دهند.

در جلسه شورای گفت وگوی دولت و بخش خصوصی اظهار شد كه بر طبق آنچه در دستورالعمل ارزی بانك مركزی در آبان ماه سال جاری نهایی شده، پیمان سپاری ارزی صادركنندگان مانند گذشته عمل نمی كند و آنها امكان آنرا دارند كه با ارز حاصل از صادرات خود واردات انجام دهند و تنها این تبادل را در سامانه ارزی ثبت كنند.
1397/10/12
14:23:09
5.0 / 5
5173
تگهای خبر: شركت , كارشناس , كشور , مشتری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
hp لپ تاپ
newhp.ir - حقوق مادی و معنوی سایت اچ پی محفوظ است

اچ پی

معرفی محصولات اچ پی