رئیس سازمان فضایی :

ایران رئیس كمیته صلح فضایی سازمان ملل شد

ایران رئیس كمیته صلح فضایی سازمان ملل شد به گزارش اچ پی رئیس سازمان فضایی ایران اظهار داشت: ایران از این هفته ریاست كمیته فضایی گروه ۷۷ در كوپوس (كمیته استفاده صلح آمیز از فضا در سازمان ملل) را برعهده گرفت.به گزارش اچ پی به نقل از مهر، مرتضی براری در مراسم روز ملی فناوری فضایی با اشاره به تلاش ایران برای تقویت همكاریهای بین المللی در عرصه فناوری فضایی اظهار داشت: طی تعاملات صورت گرفته از جانب وزارت ارتباطات و وزارت امور خارجه در جهت تقویت همكاریهای بین المللی و با تلاش متخصصان سازمان فضایی ایران، از این هفته ریاست كمیته فضایی گروه ۷۷ كمیته سازمان ملل متحد در امور استفاده صلح آمیز از فضا به ایران سپرده شد.
معاون وزیر ارتباطات همینطور از توسعه كسب و كارهای حوزه فناوری فضایی و ورود بخش خصوصی و شركت های دانش بنیان به این حوزه جهت تقویت اقتصاد فضایی ایران بعنوان برنامه های در دست انجام سازمان فضایی ایران نام برد.
براری اضافه كرد: هفته گذشته پارك فناوری فضا پایه با هدف توسعه كسب و كارهای این حوزه در كشور افتتاح شد و امیدواریم بخش خصوصی حوزه فضا بتواند در این پارك فناوری دستاوردهای مهمی برای توسعه این بخش داشته باشد.
رئیس سازمان فضایی ایران، صنعت فضایی را یك صنعت راهبردی و استراتژیك عنوان نمود كه خود اتكایی در آن می تواند به توسعه و شكوفایی اقتصاد كشور منجر شود و اظهار داشت: در یك دهه اخیر اقتصاد فضایی دنیا ششمین برابر متوسط رشد اقتصاد دنیا بوده است و در سال ۲۰۱۷، ۲۹۹میلیارد دلار به اقتصاد صنعت هم مكانی از فضا در دنیا اختصاص یافت.
براری از برنامه ریزی برای عرضه مجوز طراحی و ساخت ماهواره به بخش خصوصی اطلاع داد و اظهار داشت: مجوز تولید اپراتور ماهواره مخابراتی در حال واگذاری به بخش خصوصی است و در این زمینه چند شركت بزرگ داخلی اعلام آمادگی كرده اند. در همین حال تدوین مجوز بهره برداری از اپراتور ماهواره سنجشی هم در دستور كار سازمان تنظیم مقررات قرار دارد كه بزودی جزئیات دریافت این مجوز اعلام خواهد شد. در همین حال عرضه مجوز طراحی و ساخت ماهواره را هم به بخش خصوصی می دهیم تا چرخه فعالیت بخش خصوصی در صنعت فضایی كشور، تكمیل شود.
معاون وزیر ارتباطات با اشاره به برگزاری چندین جلسه كارگروه ذیل دبیرخانه شورای عالی فضایی كشور و برگزاری دو جلسه كمیسیون راهبردی این شورا، خاطرنشان كرد: نقشه راه ۱۴۰۴ فضایی كشور در این كمیسیون تنظیم شده است و امیدواریم در آینده نزدیك در جلسه شورای عالی فضایی بررسی و تصویب شود.
وی اضافه كرد: الان ۷۶ درصد اقتصاد فضا در دنیا توسط بخش خصوصی مدیریت می شود و در این زمینه ما هم باید حركت سریع تری داشته باشیم. بر این اساس مناقصه تولید ایستگاه های چندمنظوره دریافت داده های ماهواره ای را به بخش خصوصی شروع كرده ایم كه می تواند از راه این ایستگاه ها، سرویس دهی داده های ماهواره ای را در اختیار گیرد.
براری با اشاره به اینكه الان ۶ ایستگاه چند منظوره دریافت تصاویر ماهواره ای در ماهدشت، چناران، بوشهر، قشم و سلماس فعال است، تصریح كرد: در برنامه داریم كه از راه این ایستگاه های دریافت اطلاعات می توانیم علاوه بر ماهواره های بومی به ماهواره های سایر كشورها هم سرویس دهیم.

1397/11/14
14:30:48
5.0 / 5
4482
تگهای خبر: ارتباطات , تخصص , تولید , سرویس
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۲
hp لپ تاپ
newhp.ir - حقوق مادی و معنوی سایت اچ پی محفوظ است

اچ پی

معرفی محصولات اچ پی