، سال رونق تولید،

رونق تولید از جنس محتوای بومی

رونق تولید از جنس محتوای بومی به گزارش اچ پی در صورتی كه برای تجسم خیلی از نیازمندی های حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات، تقویت فنی مورد نیاز است، در مواردی هم مباحث نرم افزاری اهمیت پیدا می كند و توجه به تولید محتوای بومی كه بتوان نیازهای خاص مردم ایران را به واسطه ی آن تأمین كرد، بخشی از این جریان است.


به گزارش اچ پی به نقل از ایسنا، یكی از لازمه های رشد اقتصادی، لزوم تولید است. تولید محتوای بومی كه شاید نتوان نمونه آنرا در منابع بین المللی یافت و علت آن هم محدود بودن برخی اطلاعات به زبان و جغرافیای خاص هر كشور است را می توان زیر مجموعه ای از این تولید دانست كه با نام گذاری سال ۱۳۹۸ با عنوان "رونق تولید" توسط مقام معظم رهبری، می توان بار دیگر به اهمیت این مورد پرداخت.
تولید محتوای بومی به زبان فارسی در حوزه فضای مجازی همواره از دغدغه های مسئولان فناوری اطلاعات و همینطور بخش فرهنگ و ارشاد اسلامی بوده است و البته چاره هایی هم برای آن اندیشیده شده كه توسعه میزان استفاده مصرف كنندگان اینترنت از محتوای داخلی به ۸۰ درصد تا انتهای برنامه ششم، افزایش حجم تولید محتوای بومی دیجیتال با افزایش منابع حقیقی و حقوقی تولید محتوا و تسهیل فعالیت های آنها همچون آنهاست، اما هنوز هم راه زیادی برای پیمودن دارد.
همینطور در حالیكه زنگ آغاز شبكه ملی اطلاعات چندسالی است كه زده شده، یكی از تكه های اصل این پازل، مبحث محتوای بومی است كه مسئولان وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات هم همواره به آن تاكید داشته و با راه اندازی فازهای سه گانه شبكه ملی اطلاعات و بحث های زیرساختی مربوط به آن، كمبود در زمینه محتوای بومی را می توان حلقه مفقوده شبكه ملی اطلاعات دانست كه نیازمند مشاركت بخش های خصوصی و تجمیع كنندگان محتواست.
شبكه ملی اطلاعات به تعبیر برخی، یك زیرساخت یا به عبارتی یك سخت افزار است كه نیازمند تولید محتواست. محتوایی كه طبیعتاً یك نهاد یا سازمان خاص نمی تواند اساساً متولی آن بشود، چونكه این محتوا باید آنقدر گسترده باشد كه بتواند نیاز فكری، فرهنگی و حتی سرگرمی مردم را پاسخگو باشد.
در این شرایط مسلماً كسی بهتر از مردم نمی تواند تولیدكننده نیازهای محتوایی كشور باشد. البته این مورد محتاج نظارت از بالاست تا از صدمه های احتمالی گسترش اینترنت جلوگیری شود.
از طرفی همان گونه كه محمدجواد آذری جهرمی - وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات - اذعان دارد، مقام معظم رهبری در سخنان خود درباره شبكه ملی اطلاعات به بحث فنی اشاره ای نداشته اند و بیشتر گلایه ایشان به لحاظ محتوایی بوده است.
در واقع از نظر مقام معظم رهبری "شبكه ملی اطلاعات یك كلیدواژه است كه مفهوم این كلید واژه حاكمیت جمهوری اسلامی ایران در فضای مجازی است؛ البته حاكمیت نه به این معنا كه باید این فضا را بست، حاكمیت به این صورت كه به دنبال سهم واقعی خود در فضای مجازی باشیم و ناظر بر این چیزی كه در فضای حقیقی داریم در فضای مجازی هم باید وجود داشته باشد".
در نهایت همان گونه كه مسئولان معتقدند، مباحثی مانند شبكه ملی اطلاعات، پروژه هایی نیستند كه بتوان انتظار داشت یك روز شروع شده و یك روز هم آخر یابند و حلقه هایی مانند تولید محتوا هستند كه به تكمیل این پروژه كمك كرده و باعث رشد و توسعه آن می شوند و از قضا این دفعه فقط مسئولان نیستند كه در این زمینه مسئولیت و وظیفه داشته باشند، بلكه هریك از افراد بعنوان بخشی از جامعه مجازی می توانند نقشی در این راستا ایفا كنند.1398/01/05
14:02:27
5.0 / 5
4077
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۴
hp لپ تاپ
newhp.ir - حقوق مادی و معنوی سایت اچ پی محفوظ است

اچ پی

معرفی محصولات اچ پی