تدوین چارچوب تحلیل سناریوهای بكارگیری رمزارزها در كشور

تدوین چارچوب تحلیل سناریوهای بكارگیری رمزارزها در كشور اچ پی: پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات درحال نهایی سازی چارچوب تحلیل سناریوهای بكارگیری رمزارزها در كشور است.


به گزارش اچ پی به نقل از ایسنا، بگفته ابوذر عرب سرخی - مجری فعالیت محوری زنجیره بلوكی پژوهشگاه، پژوهشكده امنیت ارتباطات و فناوری اطلاعات - با همكاری پژوهشكده سیاست پژوهی و مطالعات راهبردی نسبت به تدوین چارچوب تحلیل سناریوهای بكارگیری رمزارزها در كشور اقدام نموده است.
این پژوهشگاه بعنوان بازوی مشاور وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و یكی از مراكز تحقیقاتی برتر كشور، سند حاضر را بعنوان یك ساختار پشتیبان تصمیم و راهنمایی مفید برای توسعه یا بكارگیری انواع مختلف رمز ارزها در كشور تهیه و تدوین كرده است.
برمبنای گفته های عرب سرخی، هدف از سند مذكور كمك به سیاست گذاران و تصمیم سازان حاكمیتی و دولتی جهت اتخاذ تصمیم بهینه برای انتخاب سناریوی مناسب پیرامون توسعه یا بكارگیری رمزارزها در كشور است. این سند، قابل بهره برداری در سطح نهادهای مختلف همچون شورای عالی امنیت ملی، شورای عالی فضای مجازی، بانك مركزی، شورای عالی پول و اعتبار و سایر مراجع ذیصلاح است.
سند حاضر با بهره گیری از تجارب منتشره در ۱۷ كشور از سراسر جهان در حوزه رمز ارزها، تعداد ۱۰ بررسی موردی پیرامون رمز ارزهای توسعه داده شده، مطالعه تعداد بیشتر از ۵۰ مقاله معتبر یا سند مرجع در حوزه رمز ارزها و همین طور جلب مشاركت و ستاندن نظرات خبرگان دانشگاهی و بخش خصوصی تدوین و نمایش گردیده است.
در این بررسی از تخصص های سیاست پژوهی، اقتصادسنجی، توسعه فنی و مهندسی، تحلیل های امنیتی، تجاری و زیرساختی موجود در گروه های پژوهشی چهار پژوهشكده این پژوهشگاه استفاده شده است.
بنا بر اعلام پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات، طی نیمه دوم سال ۱۳۹۶ و باز سال ۱۳۹۷، این پژوهشگاه پذیرای بیشتر از پنجاه طرح پیشنهادی در زمینه سناریوهای مختلف بكارگیری یا توسعه رمز ارز در كشور، بخش / صنعت و سازمان با رویكردهای متفاوت بوده است. در این راستا باز جلسات متعددی جهت نمایش طرح ها از جانب پیشنهاددهندگان و ارزیابی آنها از جانب تیم های تخصصی پژوهشگاه برگزار شده است. این امر سبب انباشت دانش تخصصی در بدنه پژوهشی مجموعه گردیده كه مجموعه این موارد و تجارب در چارچوب سند پیشنهادی اعمال گردیده است.
همین طور در تدوین سند حاضر، مجموعه اسناد بالادستی و الزامات حاكمیتی انتشار یافته مورد مطالعه قرار گرفته و تلاش گردیده كه تا حد امكان لطمه پذیری ها و چالش های آنها پوشش داده شود. در این راستا پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات در نظر دارد تا ضمن هم فكری و نمایش مشاوره به ذینفعان حاكمیتی در این عرصه، در چارچوب یك فراخوان عمومی سند مربوطه را در معرض نقد و بررسی كارشناسان و خبرگان این حوزه قرار دهد كه تاریخ این فراخوان متعاقباً اعلام خواهد شد.
منبع:

1398/02/22
13:40:34
5.0 / 5
4592
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۵
hp لپ تاپ
newhp.ir - حقوق مادی و معنوی سایت اچ پی محفوظ است

اچ پی

معرفی محصولات اچ پی