علم رباتیك مختص به قشر خاصی نیست

علم رباتیك مختص به قشر خاصی نیست به گزارش اچ پی بازرس اتحادیه ملی رباتیك اشاره كرد: رباتیك علمی است كه استفاده از آن برای همه گریزناپذیر است و این نیاز می تواند در تمام صنایع همچون صنعت یخچال سازی، خودروسازی و یا حتی وسایل كودكان موجود باشد.


احمد سپهوند در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به اینكه اتحادیه انجمن های علمی دانشجویی رباتیك كشور، یكی از اتحادیه های زیر مجموعه وزارت علوم است، اظهار نمود: كارگاه ملی رباتیك جهت آموزش مربی، اعطای گواهی و با هدف ارتقای سطح علمی و عملی دانشگاه ها در زمینه رباتیك و ایجاد زمینه مناسب جهت فعالیت در این عرصه در دانشگاه های ایران تاسیس شده است.
وی ادامه داد: سومین كارگاه ملی رباتیك با محوریت نت ورك ربات ها، هوش مصنوعی و ربات های صنعتی شهریورماه امسال به مدت سه روز در دانشگاه كردستان انجام شد.
بازرس اتحادیه ملی رباتیك، با اشاره به اینكه ۱۰۰ نفر در سومین كارگاه ملی رباتیك از ۲۳ دانشگاه كشور حضور داشتند، افزود: چهار انجمن رباتیك در ۵ دانشگاه و موسسه رباتیك استان و سه انجمن رباتیك و مكاترونیك در دانشگاه كردستان فعال است.
سپهوند با اشاره به اینكه نخستین دوره این كارگاه در دانشگاه اصفهان و دومین دوره آن نیز در دانشگاه سهند تبریز برگزار شد، افزود: این كارگاه در دو بخش آنلاین و حضوری انجام شد و ۳۰۰ نفر در این مرحله ثبت نام كردند.
وی با اشاره به اینكه از این تعداد ۱۰۰ نفر به صورت رقابتی برای حضور در دوره حضوری برگزیده شدند، اشاره كرد: در بخش حضوری، شركت كنندگان سه روز تحت نظر بهترین اساتید ایران آموزش های مورد نیاز را فرا گرفتند كه بعنوان سفیران اتحادیه به دانشگاه ها معرفی خواهند شد.
بازرس انجمن ملی رباتیك كشور، عنوان كرد: در این دوره كه هم دانش آموزان و هم دانشجویان حضور داشتند، دو كارگاه رباتیك، نسبت به گذشته به صورت سازمان یافته تر انجام شد و به این علت كه مدرسین دوره از اعضای هیات علمی دانشگاه ها هستند، مطالب بهادار و به روز علم رباتیك ارائه شد.
وی ادامه داد: محوریت این دوره از كارگاه ها بر هوش مصنوعی و استفاده صنعتی از رباتیك متمركز شده است و این مهم سبب رغبت و تشویق شركت كنندگان به سمت رباتیك، ایجاد ایده و كسب و كار می شود.
سپهوند اضافه كرد: رباتیك علمی است كه استفاده از آن برای همه گریزناپذیر است و این نیاز می تواند در تمام صنایع همچون صنعت یخچال سازی، خودروسازی و یا حتی وسایل كودكان موجود باشد.
وی در ارتباط با تاثیر هوشمند شدن وسایل بر زندگی مردم ایران و مقایسه آن با كشورهایی همچون ژاپن، عنوان كرد: بطور قطع در این زمینه نسبت به كشورهای صنعتی عقب هستیم، اما این در شرایطی است كه رشد صنعت، رباتیك و تكنولوژی در ایران نسبت به قبل بسیار بیشتر شده و این روند برای ادامه امیدواركننده است.
سپهوند اشاره كرد: خوشبختانه امروز بیشتر دانشگاه های كشور انجمن رباتیك را دارند و می توان اظهار داشت كه رباتیك، علمی است كه همه می توانند آنرا فرا گیرند و ادامه دهند و مختص به قشر خاصی از جامعه نیست و طیف گسترده ای از علم را در برمی گیرد.
به گزارش اچ پی به نقل از ایسنا، شاخه ای از فناوری كه با طراحی، ساخت، اجرا و كاربرد ربات ها به همراه سیستم های كامپیوتری لازم برای كنترل، دریافت پاسخ سنسورها و پردازش اطلاعات آنها سر و كار دارد، رباتیك نام دارد. این فناوری ها با ماشین های خودكاری سر و كار دارند كه می توانند جای انسان را در محیط های خطرناك و یا در فرآیندهای تولید بگیرند یا می توانند از نظر ظاهر، رفتار و یا فرآیندهای یادگیری و درك شبیه انسان عمل كنند. امروزه خیلی از ربات ها از طبیعت الهام گرفته شده اند و شاخه ای به نام رباتیك الهام گرفته از طبیعت را به وجود آورده اند. این ربات ها همین طور شاخه جدیدتری به نام رباتیك نرم را نیز پدید آورده اند.
1398/06/17
01:25:48
5.0 / 5
4217
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۴
hp لپ تاپ
newhp.ir - حقوق مادی و معنوی سایت اچ پی محفوظ است

اچ پی

معرفی محصولات اچ پی