معاون وزیر بهداشت؛

مطب ها به كامپیوتر تجهیز شوند

مطب ها به كامپیوتر تجهیز شوند اچ پی: معاون درمان وزارت بهداشت در نامه ای به رئیس كل سازمان نظام پزشكی، خواهان اطلاع رسانی به جامعه پزشكی در خصوص تجهیز مطب ها به كامپیوتر و پذیرش CD تصاویر پزشكی بیماران شد.


به گزارش اچ پی به نقل از مهر، در بخش هایی از نامه قاسم جان بابایی خطاب به محمدرضا ظفرقندی، آمده است: استقرار سامانه پرونده الكترونیك سلامت ایرانی ها از تكالیف وزارت بهداشت و ا یجاد زیرساخت های سخت افزاری و نرم افزاری اجرای آن در دست اقدام است. از طرفی یكی از برنامه های مرتبط و در حال اجرا برنامه استقرار سامانه PACS در موسسات پزشكی و بخش ها و مراكز تصویربرداری بعنوان سیستم آرشیو و بایگانی دیجیتال تصاویر و ارتباط باپرونده الكترونیك با ایجاد دسترسی به پزشكان و حذف پرینت تصاویر است.
در همین راستا در بیشتر بخش های دولتی و عمومی غیردولتی، لوح فشرده CD محتوی تصاویر همراه با گزارش، جایگزین پرینت تصاویر شده است ولی در بخش خصوصی به رغم تجهیز به سامانه PACS همچنان به ارائه پرینت تصاویر و در مواردی با ستاندن وجوه مازاد بر تعرفه عمل می نماید و پزشكان در محل مطب یا درمانگاه ها از پذیرش CD تصاویر بیماران خودداری و ارجاع به تكرار تصویربرداری با هدف ارائه پرینت تصاویر می نمایند كه این اقدام با عنایت به تهدیدهای آثار زیانبخش پرتوهای یونیزان به جهت تكرار همان خدمت منجر به تحمیل هزینه مجدد به بیمار و اقتصاد سلامت و نارضایتی بیماران شده است.
در بخش دیگری از این نامه آمده است: با عنایت به گذشت بیشتر از یك دهه از زمان اجرای برنامه حذف پرینت تصاویر پزشكی و تجهیز مراكز به سیستم های دیجیتال و سامانه مذكور، لزوم دارد پزشكان منطبق با موادی از قانون برنامه ششم توسعه از خط مشی وزارت متبوع در این زمینه تبعیت نمایند و با تجهیز مطب خود به كامپیوتر نسبت به پذیرش CD تصاویر بیماران عمل نمایند.
معاون درمان وزارت بهداشت در بخشنامه ای خطاب به روسای دانشگاه ها و دانشكده های علوم پزشكی، خدمات بهداشتی و درمانی خواهان رعایت موارد ذیل شده است:
۱- در بخش های رادیولوژی و تصویربرداری بیمارستانی و درمانگاهی مجهز به PACS، ارائه CD همراه با پرینت گزارش تصاویر جهت بیماران بستری، سرپایی اورژانس و بازگشت كنندگان درمانگاه ها كفایت می نماید، ولی بخش تصویربرداری می بایست امكان ارائه پرینت تصاویر را بدون هرگونه دریافت وجه مازاد بر تعرفه مصوب یا تحمیل هزینه، جهت بیماران سرپایی متقاضی پرینت تصاویر را تا زمان استقرار كامل برنامه حذف فیلم داشته باشند.
۲- موسسات رادیولوژی و مراكز / بخش های تصویربرداری خصوصی در صورت ارائه فیلم یا پرینت تصاویر، مجاز به دریافت هیچ وجهی مازاد بر تعرفه های مصوب نمی باشند و تخلف از آن مورد پیگرد كمیسیون ماده ۱۱ قانون تعزیرات حكومتی در امور بهداشتی و درمانی را خواهد داشت.
۳- با عنایت به گردنگیر تبعیت تمامی پزشكان، پیراپزشكان و مراكز ارائه كننده خدمات دولتی، عمومی غیردولتی، خصوصی و خیریه از خط مشی های وزارت بهداشت (بند"ث"ماده ۷۰ و "الف"ماده ۷۲ قانون برنامه پنج ساله توسعه ششم) لزوم دارد تمامی پزشكان و مراكز درمانی نسبت به ایجاد زیرساخت لازم جهت پذیرش CD همراه با پرینت گزارش تصاویر بیماران اقدام و از ارجاع مجدد بیماران جهت تكرار تصویربرداری و تحمیل هزینه خودداری نمایند.


منبع:

1398/08/29
09:39:22
5.0 / 5
4772
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
hp لپ تاپ
newhp.ir - حقوق مادی و معنوی سایت اچ پی محفوظ است

اچ پی

معرفی محصولات اچ پی