دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی مطرح كرد

قرار نیست شبكه ملی اطلاعات جایگزین اینترنت جهانی شود

قرار نیست شبكه ملی اطلاعات جایگزین اینترنت جهانی شود به گزارش اچ پی دبیر شورایعالی انقلاب فرهنگی با تاكید بر این كه قرار نیست شبكه ملی اطلاعات جایگزین اینترنت جهانی شود، اظهار داشت: این شبكه داده های ملی كشور را مدیریت می كند تا اگر اینترنت جهانی قطع شد، كشور با مشكل مواجه نشود.


به گزارش اچ پی به نقل از ایسنا، دكتر سعیدرضا عاملی امروز در نشست خبری كه به مناسبت سی و پنجمین سالگرد تاسیس شورایعالی انقلاب فرهنگی برگزار شد، در مورد ورود شورا به تصویب لوایح آموزش عالی، اظهار نمود: مقام معظم رهبری فرمودند در اموری كه شورایعالی انقلاب فرهنگی ورود كرده است، مجلس ورود نیابد. یعنی اگر اساسنامه و سیاست گذاری در این شورا انجام شده است بازبینی آن هم در آن باشد.
او همینطور در زمینه لغو مصوبات شورایعالی انقلاب فرهنگی در لایحه اخیر وزارت علوم و بهداشت كه در مورد ساماندهی سهمیه های مختلف آموزش عالی بود، تصریح كرد: درمتن این لایحه نوشته شده است كه پیشنهاد می شود این لایحه در شورایعالی انقلاب فرهنگی مطرح شود، اما در حوزه رسانه ای این گونه عنوان شد كه لایحه به مجلس می رود.
دبیر شورایعالی انقلاب فرهنگی تصریح كرد: بطور حتم اگر این لایحه به مجلس برود، به كنكور ۹۹ كه نمی رسد به كنكور ۱۴۰۰ هم نخواهد رسید؛ به صورت متوسط لایحه هایی به مجلس داده می شود كه دو فوریت بگیرد، اگر دو فوریت نگیرد، می ماند. بعضی از مصوبات، مربوط به شورایعالی انقلاب فرهنگی و برخی مربوط به مجلس است. اما ما هم موافق سه سهمیه ای كه در لایحه آمده، هستیم. اینكه این لایحه با چه تقسیم كاری بین شورا و مجلس به نتیجه برسد، نیازمند یك همكاری نزدیك بین شورایعالی انقلاب فرهنگی، دولت و مجلس است. ما هم علاقمند هستیم این مورد به نتیجه برسد.
عاملی در مورد ساماندهی كنكور هم اظهار نمود: مسیری كه درباره ساماندهی كنكور دنبال می كردیم، ادامه دارد؛ مطالعات كارشناسی در حال اتمام است و به تدریج در دستور كار ستاد نقشه جامع علمی قرار می گیرد كه با چه مكانیزمی كنكور را دنبال نماییم. كنكور هم جزو مواردی است كه در سطح سیاست كلان مصوبه شورا را نیاز دارد و در عوامل جزئی تر به تصویب مجلس نیاز است. بر همین مبنا با ریاست مجلس و كمیسیون آموزش هماهنگی لازم را كردیم تا این مورد به نتیجه مطلوب برسد.
وی تصریح كرد: نقل و انتقال فرزندان اعضای هیأت علمی، مصوبه نیست؛ بلكه یك امتیاز به حساب می آید كه پیشنهاد لغو این مصوبه عنوان شد و باید در شورایعالی انقلاب فرهنگی تصویب شود. این لایحه پیشنهادی وزرای علوم و بهداشت، مربوط به مجلس و شورایعالی انقلاب فرهنگی است كه هر دو باید به آن بپردازند و نیازمند تقسیم كار منطقی است و حوزه سیاست گذاری علم و فناوری را برعهده شورایعالی انقلاب فرهنگی گذاشته اند.
عاملی در مورد ادغام مراكز آموزش عالی هم اضافه كرد: ادغام واحدهای آموزشی در كشورهای دنیا دنبال می شود، چون كه واحدهای كوچك نمی توانند به تنهایی مأموریت های بزرگ و فعالیتهای بزرگ را انجام دهند و با واحدهای بزرگتر ادغام می شوند كه این مورد در ستاد نقشه جامع علمی كشور هم دنبال می شود.
دبیر شورایعالی انقلاب فرهنگی در مورد جایگزینی شبكه ملی اطلاعات با اینترنت جهانی، اظهار داشت: شبكه ملی اطلاعات قرار نیست جایگزین اینترنت جهانی شود و این شبكه به معنای اینترنت ملی نیست. این شبكه داده های ملی كشور را مدیریت می كند تا اگر اینترنت جهانی قطع شد، كشور با مشكل مواجه نشود. همچنان كه در اتفاقات اخیر با قطعی اینترنت خیلی از فعالیتهای داخلی نظیر بانك ها و غیره با كمك این شبكه فعال بود و گرفتار اختلال نشد.1398/09/20
21:41:24
5.0 / 5
4957
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۴
hp لپ تاپ
newhp.ir - حقوق مادی و معنوی سایت اچ پی محفوظ است

اچ پی

معرفی محصولات اچ پی