دبیر شورای عالی فضای مجازی مطرح كرد:

مهلت 3 هفته ای به جهرمی برای تكمیل طرح شبكه ملی اطلاعات

مهلت 3 هفته ای به جهرمی برای تكمیل طرح شبكه ملی اطلاعات به گزارش اچ پی دبیر شورایعالی فضای مجازی اظهار داشت: این شورا در جلسه عصر شنبه به وزیر ارتباطات ۳ هفته فرصت داد تا طرح تكمیلی شبكه ملی اطلاعات را ارائه نماید. این طرح ظرف ۲ ماه در شورای فضای مجازی بررسی می شود.


به گزارش اچ پی به نقل از مهر، ابوالحسن فیروزآبادی در برنامه گفتگوی ویژه خبری با اشاره به اینكه برآورد مركز ملی فضای مجازی نسبت به پیشرفت ۸۰ درصدی شبكه ملی اطلاعات كه از جانب وزارت ارتباطات گزارش شده است، كمتر از این مقدار است، تصریح كرد: در جلسه شورایعالی فضای مجازی كه عصر شنبه ۲۳ آذرماه برگزار شد، جزئیات كاملی از بخش های مختلف شبكه ملی اطلاعات در حوزه های مختلف زیرساخت ارتباطی و اطلاعاتی، خدمات پایه كاربردی، امنیت و تعرفه ها مورد بحث و بررسی قرار گرفت. وی با اشاره به اینكه حتی در حوزه تعرفه ها هم شاهد می باشیم كه هزینه استفاده از اینترنت در خیلی از كاربردهای اداری برای ارتباطات دولتی، بانكی و زیرساختی نسبت به استفاده از شبكه ملی اطلاعات ارزان تر است، اظهار داشت: وزارت ارتباطات مشكلات این شبكه را در حوزه های مختلف همچون تعرفه، پیام رسان ها و موتور جستجو پذیرفته است. دبیر شورایعالی فضای مجازی افزود: در زمان قطع اینترنت كه ماه گذشته صورت گرفت شاهد بروز مشكلاتی در حوزه اطلاع رسانی، شبكه های اجتماعی و رسانه بودیم و مشخص شد كه موتورهای جستجوی بومی و پیام رسانها توان پوشش ملی را نداشته و احتیاج به حمایت و تصمیم گیری در این حوزه وجود دارد. با عنایت به محورهای مورد بحث در جلسه شورایعالی فضای مجازی، وزیر ارتباطات قول داد كه طرح تكمیلی كلان شبكه ملی اطلاعات را تا ۳ هفته آینده برای عرضه به شورا، آماده كند. وی با اشاره به وابستگی ۹۸ درصدی كشور به موتور جستجوی گوگل و وجود انحصار در استفاده از برخی سرویس های فضای مجازی، اظهار داشت: بررسی ها نشان داده است برخی طرح ها مانند موتور جستجوی بومی و پیام رسانها را باید به عهده بخش خصوصی بگذاریم و دولت تنها نقش پشتیبان داشته باشد. از جانب دیگر در سطح سخت افزاری شبكه ملی اطلاعات هم احتیاج به تكمیل برخی زیرساختها داریم. فیروزآبادی افزود: براین اساس مقرر شد طرح كلان وزارت ارتباطات در جلسه بعدی شورایعالی فضای مجازی عرضه شود و این شورا هم ظرف ۲ ماه این طرح را به تصویب برساند و بعد از آن، جدول زمانی برای اجرای آن اعلام خواهد شد.
اینترنت به هیچ وجه قطع نمی شود
دبیر شورایعالی فضای مجازی درمورد نگرانی مردم از قطع دسترسی به اینترنت جهانی و جایگزینی شبكه ملی اطلاعات به جای اینترنت، توضیح داد.
فیروزآبادی با اشاره به اینكه شبكه ملی اطلاعات زیرساخت شبكه ارتباطی كشور است، اظهار داشت: الان بیشتر از ۱۵۰ میلیون دستگاه مرتبط به شبكه اینترنت در كشور وجود دارد و ۶۳ میلیون گوشی هوشمند، میلیون ها كامپیوتر، ۷ میلیون مودم خانگی، ۸ میلیون دستگاه پوز بانكی و یك میلیون تلویزیون هوشمند متصل به نمایش درخواستی (VOD ) نشان داده است كه زندگی اقشار وسیعی از مردم روی شبكه اینترنت است.
وی با اشاره به ضریب نفوذ بیشتر از ۱۰۰ درصدی موبایل در كشور و با اشاره به اینكه ۶۱ میلیون ایرانی از امكانات اینترنت باندپهن موبایل استفاده می نمایند و ۸ میلیون از منازل و ۳ میلیون از ادارات دارای اینترنت باندپهن هستند، اظهار داشت: روی شبكه اینترنت و زیرساخت شبكه ملی اطلاعات، اقتصاد بزرگی شكل گرفته و شاهد ایجاد مشاغل مختلف خانگی و روستایی هستیم.
دبیر شورایعالی فضای مجازی اظهار داشت: كشوری كه میزان تولید آن ۴۵۰ میلیارد دلار، قدرت خرید آن ۱۲۰۰ میلیارد دلار و میزان صادرات غیرنفتی آن ۵۰ میلیارد دلار در سال است و میلیون ها دانشجوی نخبه دارد كه رتبه علمی یك رقمی برای منطقه و جهان همچون دستاوردهای آن است، به هیچ وجه به دنبال قطع اینترنت و محدود كردن آن نیست.
وی با اشاره به اینكه امكان اینكه بخواهیم اینترنت را قطع نماییم وجود ندارد، اضافه كرد: كسانی قصد دارند با انتشار این مفاهیم، موفقیت های ما در شبكه ملی اطلاعات را پنهان كنند.
فیروزآبادی با اشاره به اینكه شبكه ملی اطلاعات تحت عناوین مختلف در ۲۸ كشور جهان مانند ژاپن و آلمان هم به راه افتاده است، افزود: حتی فرانسه هم به شكل جدی مبحث اینترنت اروپایی را مطرح كرده تا شبكه ای داخلی با ملاحظات جامعه اروپایی و با مزایایی مانند خدمات كیفی تر، ارزان تر و امن تر ایجاد شود.
وی با اشاره به اینكه زیست بوم فضای مجازی ما روی شبكه ملی اطلاعات قرار گرفته است، یكی از موضوعات مورد تاكید كشورها را در این فضا، بحث اعتماد عنوان نمود و اظهار داشت: اعتماد امنیتی برای حریم خصوصی افراد، افزایش كیفیت و پایداری سیستم همچون محورهایی است كه در شبكه های ملی مورد تاكید كشورها قرار دارد.
دبیر شورایعالی فضای مجازی با اشاره به اینكه بانكهای بزرگ اطلاعاتی در دنیا این روزها حریم خصوصی مردم را هدف قرار داده اند، افزود: امروزه شاهد بازاریابی های هدفگرا با شخصی سازی اطلاعات و پردازش دیتا مبتنی بر ذائقه افراد در فضای مجازی هستیم و تنها جایی كه می تواند از حریم خصوصی افراد دفاع كند، دولتها هستند.
وی مبحث مقابله با فیك نیوز و اخبار جعلی را از دیگر مشكلات موجود در فضای مجازی امروز دنیا بیان كرد و اظهار داشت: بنابراین در اروپا، چین، روسیه و كره جنوبی قوانین محكمی برای صیانت از داده مردم وضع شده است كه ما اگر بخواهیم در كشورمان یك پنجم این قوانین را وضع نماییم با واكنش های گوناگونی از جانب مردم مواجه می شویم.
دوران سانسور و انتشار اخبار محرمانه به سر آمد
فیروزآبادی در مورد نگرانی مردم از سانسور فضای مجازی اظهار داشت: دوران اخبار محرمانه و انتشار محدود به سر آمده است. امارها نشان داده است كه بحث سانسور در فضای مجازی منتفی است. چون كه این فضا یك فضای كاملا جهانی است و نمی توان جلوی حجم اطلاعاتی كه تولید می شود را گرفت.
وی با اشاره به اینكه پیش از فیلترینگ تلگرام شاهد ۱.۵ میلیارد بازدید روزانه در این شبكه پیام رسان بودیم و الان هم درسایر پیام رسانها این میزان اطلاعات رد و بدل می شود، اظهار داشت: در چنین شرایطی به جای سانسور، به دنبال مقررات گذاری هستیم تا بتوانیم جلوی فیك نیوز، توهین به مقدسات، كلاهبرداریها و از این قبیل جرایم را بگیریم.
دبیر شورایعالی فضای مجازی با اشاره به قدرتی كه الان صاحبان پلت فرم های شبكه ای در دنیا بوجود آورده اند و امنیت ملی خیلی از كشورها به علت قدرت این پلت فرم ها نقض شده است، افزود: برای مثال فیسبوك با ۲.۳ میلیارد كاربر در سراسرجهان، برای حاكمیت ها نگرانی بوجود آورده است. به نحوی كه طرح پول مجازی لیبرا توسط این پلت فرم می توان جایگاه دلار را به لرزه دربیاورد و بنابراین امریكا می خواهد جلوی آنرا بگیرد.
فیروزآبادی با اشاره به اینكه نگرانی امروز دولتها تبدیل گشته پلت فرم ها به قدرت اقتصادی و دارایی های فكری شركتهای فناوری اطلاعات است، تصریح كرد: ما هم دراین فضا برای حفاظت از امنیت اجتماعی، اقتصادی و سیاسی باید تلاش نماییم.
وی مبحث جنگ سایبری دولتها ضد یكدیگر را از دیگر موضوعات جدی فضای مجازی برشمرد كه می تواند در كسری از ثانیه زیرساختهای حیاتی یك كشور مانند نیروگاهها و شبكه های بانكی را از كار بیاندازد و اظهار داشت: در كشور ما روزانه هزاران حمله سایبری صورت می گیرد اما تابحال گزارشی در خصوص اینكه دولتی به قصد از كارانداختن زیرساختهای حیاتی ما اقدامی صورت داده باشد، دریافت نكردیم. اما با این وجود جنگ سایبری جدی است و حتی امریكا اعلام نموده كه در صورت حمله سایبری به این كشور، عمل تلافی جویانه را به تشخیص خود و بدون دخالت سازمان ملل، انجام خواهد داد.
وی با تاكید بر اینكه در شبكه ارتباطی كشورمان به روز هستیم و از لحاظ سطح تكنولوژی در سطح بالایی قرار داریم اظهار داشت: شاخصه های سخت افزاری ما چندین برابر كشورهایی مانند تركیه است.
فیروزآبادی با اشاره به اینكه از لحاظ سرعت، با اختلالاتی در شبكه ملی مواجه هستیم، اظهار داشت: این شبكه نامتوازن است و بخش هایی باید در آن ایجاد می شد كه نشده است. باید شبكه توزیع محتوا و دیتاسنترها و توسعه خدمات ابری را گسترش دهیم و اصلاحاتی روی این شبكه صورت گیرد تا مشكل سرعت دسترسی حل شود.
مخالف پول مجازی بدون پشتوانه هستیم
دبیر شورایعالی فضای مجازی در مورد وضعیت مقررات گذاری ارز دیجیتال در كشور هم اظهار داشت: جلساتی با بانك مركزی و شورای اقتصاد دولت برای بهره گیری از بلاكچین و ارز مجازی در حال برگزاری است. باید توجه داشت كه این مورد پیچیدگی های خاص خویش را دارد و تعداد كشورهایی كه در مورد آن به تصمیم نهایی رسیده اند به تعداد انگشتان یك دست هم نمی رسد.
فیروزآبادی اظهار داشت: اما به صورت كل ما و بانك مركزی مخالف این هستیم كه پول مجازی بدون پشتوانه در كشور داشته باشیم. البته صنعت ماینینگ بلامانع است اما مخالف پول مجازی بدون پشتوانه هستیم.


1398/09/24
12:02:34
5.0 / 5
4784
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۲
hp لپ تاپ
newhp.ir - حقوق مادی و معنوی سایت اچ پی محفوظ است

اچ پی

معرفی محصولات اچ پی