بررسی مسائل حوزه ارتباطات در مجلس

قالیباف: چرا یك پیام ساده بین دو شهروند ابتدا باید به خارج برود؟

قالیباف: چرا یك پیام ساده بین دو شهروند ابتدا باید به خارج برود؟ به گزارش اچ پی رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به وجود مشكلاتی در بخش پیام رسان ها اظهار داشت: چرا باید یك پیام ساده بین دو شهروند ابتدا به خارج برود بعد به داخل بازگردد.


به گزارش اچ پی به نقل از ایسنا، محمدباقر قالیباف در جلسه علنی بامداد امروز (یکشنبه) و در جریان بررسی مسائل حوزه ارتباطات بر اهمیت شبکه ملی اطلاعات اصرار کرد و اظهار داشت: این هم نیاز همه مردم در شئونات مختلف زندگی است و از طرف دیگر امنیت ملی، عمومی، اجتماعی و اخلاقی ما در گروی شبکه ملی اطلاعات است.
وی افزود: همین شبکه ملی اطلاعات که الان وجود دارد دارای اشکالاتی است. ما عدم تناسب در رشد ترافیک داخلی و خارجی را داریم و آنقدر که رشد ترافیک در بخش خارجی است، در حوزه داخلی نتوانستیم کنترل نماییم پس نیازمند سیاست های تعدیلی و راهبردی هستیم که در اختیار این وزارتخانه است.
قالیباف افزود: جنس و شکل ترافیک هم مهم می باشد. در ارسال یک پیام ساده بین دو شهروند ابتدا این پیام به خارج می رود و بعد به داخل بازمی گردد که ضعف جدی است. ما در همین شبکه ملی اطلاعات در خدمات پایه عمومی گرفتار کمبود جدی هستیم همچون در بخش پیام رسان و سیستم عامل که وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات باید به آن توجه کند. بحث صیانت از همین شبکه ملی هم موضوعی مهمست.
رییس مجلس شورای اسلامی با بیان این که کودکان، نوجوانان و خانواده های ما در معرض فضای آلوده هستند، افزود: این فضای آلوده را باید از دو جهت نگاه کرد یکی تولید محتوا که هم وزارتخانه و هم بقیه دستگاه ها مسئول هستند و یکی توسعه خدمات داخلی، سیاست های دولت و اعمال مدیریت در شبکه. امروز ما این لجام گسیختگی را می بینیم این ضعف مدیریت و بدون سیاست گذاری بودن را در کشور مشابهی در شرق و غرب نداریم و حس می کنید حالت لجام گسیخته و رها شده ای وجود دارد.
قالیباف با بیان این که شبکه ارتباطی ما متکی به حوزه موبایل است، اضافه کرد: ما در شبکه ثابت فیبر نوری بسیار ضعیف عمل می نماییم فیبر نوری از ۷۰ کیلومتر به ۲۰۰۰ کیلومتر رسیده، اما سیاست مشخصی نیست. این از وظایف روشن وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات است و نیاز به پول دولت هم ندارد. بخش خصوصی می تواند این کار را انجام دهد و اپراتورها هم داوطلب هستند، چرا منازل و مدارس نباید فیبر نوری داشته باشند که با توسعه شبکه داخلی لطمه پذیری، کم شود.
وی تصریح کرد: این وظایف تقسیم کار شده و شورای عالی فضای مجازی آنرا مشخص کرده است اگر هم کمک مجلس شورای اسلامی نیاز باشد آماده هستیم که شرایط نابسامان این بخش را بسامان نماییم. ابهامی در وظایف نیست.
رییس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اهمیت زیرساخت محتوا و خدمات اشاره کرد: قسمتی از محتوا حتما در اختیار دستگاه های دیگر و مردم است، اما سیاست گذاری و مدیریت وجود ندارد چطور ما در حوزه خودرو سیاست گذاری، تعرفه گذاری و پشتیبانی از صنعت داخل می نماییم تا این صنعت رشد کند، چرا در حوزه وظایف وزارتخانه مربوطه که باید سیاست های تعدیلی داشته باشد و رشد حوزه داخلی و خارجی متناسب باشد این سیاست اعمال نمی گردد و این فرصت داده نمی گردد. حمایت در حوزه محتوا از بخش داخلی صورت نمی گیرد.
قالیباف با بیان این که انتظار تولید محتوا از وزارت ارتباطات نداریم، افزود: اما سیاست گذاری در دست شماست. این بحث مهم کشور است. در جنگ اقتصادی هم مبانی زیرساخت و خدمات عمومی است که باید از آن استفاده گردد.
وی با اشاره به شروع به کار فعالیت کمیسیون های تخصصی مجلس شورای اسلامی از امروز تصریح کرد: ما دو اولویت اقتصاد و فرهنگ را دنبال می نماییم و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات پیشران این اولویت است. ان شاء الله در جلسات بعدی بطور روشن و بر طبق سیاست های شورای عالی فضای مجازی موضوعات را دنبال می نماییم.
منبع:

1399/04/01
15:34:47
5.0 / 5
2677
تگهای خبر: ارتباطات , تخصص , تولید , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
hp لپ تاپ
newhp.ir - حقوق مادی و معنوی سایت اچ پی محفوظ است

اچ پی

معرفی محصولات اچ پی