كاهش ۷۳ درصدی شكایات خدمات ارزش افزوده

كاهش ۷۳ درصدی شكایات خدمات ارزش افزوده به گزارش اچ پی به قول مدیركل دفتر حفاظت از حقوق مصرف كننده رگولاتوری، شكایات مشتركان از خدمات ارزش افزوده در سه ماه نخست سالجاری نسبت به همین بازه زمانی در سال 1398، با كاهش ۷۳ درصدی روبرو شده است.


به گزارش اچ پی به نقل از ایسنا، خدمات ارزش افزوده (Value Added Services) که به اختصار VAS نامیده می شوند، شامل مواردی غیر از خدمات استاندارد اپراتورها همچون تماس صوتی و پیامک معمول است، همچون شامل مسابقات و رای گیری، تبلیغات موبایلی، تلویزیون آنلاین، پخش یا دانلود موسیقی و اطلاع رسانی. باآنکه استفاده از این خدمات ارزش افزوده باید اختیاری و توسط کاربر انتخاب شود، اما عرضه این خدمات برای بعضی از شرکت های ارزش افزوده، به روشی برای کلاهبرداری از کاربران تبدیل شد.
بعد از آن، محمدجواد آذری جهرمی -وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات- مهر ماه سال قبل درباره کلاهبرداری های ارزش افزوده اظهار داشت: پنج شرکت در این حوزه شناسایی شده که یک شرکت پشت همه اینهاست و حتی در یک پرونده ۳۳ میلیارد کلاهبرداری انجام شده، به مردم برگردانده شده است. بعد از آن هم اعلام نمود شرکت های خدمات ارزش افزوده در این زمان به ادعای خودشان ۱۳ هزار میلیارد تومان درآمد داشتند.
آذری جهرمی همینطور اعلام نمود اگر خدمات واقعی ارزش افزوده که در پشتیبانی از کسب وکارها صورت می گیرد از کلاهبرداری ها جدا نشود، کل سرویسهای ارزش افزوده برای همیشه تعطیل خواهد شد. در نهایت ضوابط استفاده از خدمات ارزش افزوده در مصوبه ۳۰۰ کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات معروف به «پایان وس» تصویب و از ۱۹ خرداد لازم الاجرا شد.
در این راستا پیمان قره داغی -مدیرکل دفتر حفاظت از حقوق مصرف کننده رگولاتوری- درباره آمار مربوط به شکایات مربوط به خدمات ارزش افزوده (وس) در سال 1398، اعلام نمود: سال قبل ۹۵۳ شکایت در مورد خدمات ارزش افزوده در سامانه ۱۹۵ ثبت شده که ۳۳۱ شکایت آن مربوط به سه ماهه اول سال است. از این تعداد ۴۴ شکایت در فروردین، ۱۵۷ مورد در اردیبهشت و ۱۳۰ شکایت در خرداد سال قبل ثبت شده است.
وی افزود: این در شرایطی است که در سه ماهه اول سالجاری ۸۹ شکایت ثبت شده، که تعداد آن در فروردین، اردیبهشت و خرداد به ترتیب ۲۷، ۴۲ و ۲۰ شکایت بوده و این نشان داده است که نارضایتی مشترکان از خدمات ارزش افزوده به میزان قابل توجهی کاهش یافته است.
مدیرکل دفتر حفاظت از حقوق مصرف کننده رگولاتوری خاطرنشان کرد: این آمار نشان داده است که تلاشهای وزارت ارتباطات در جهت آگاهی رسانی مردم از نحوه فعال و غیرفعال سازی خدمات ارزش افزوده و ایجاد موانع برای سوءاستفاده از این خدمات به نتیجه رسیده است و علاوه بر این، اپراتورها هم برپایه مصوبه کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات موظف می باشند درباره خدمات ارزش افزوده و هزینه آن به مشترکان اطلاع رسانی کنند.
قره داغی با اشاره به اینکه رگولاتوری روش های مختلفی را برای اطلاع مردم از هزینه های خدمات ارزش افزوده و فعال یا غیرفعال کردن آن در نظر گرفته است، بیان نمود: مشترکان می توانند با شماره گیری کد دستوری #۸۰۰* از خدمات ارزش افزوده فعال خود و هزینه های آن آگاه شوند و در صورتی که علاقه ای به دریافت خدمات ندارند، آنها را غیرفعال کنند. علاوه بر این، مراکز تماس اپراتورها هم موظف می باشند که پاسخگوی مشترکان باشند و در صورت عدم تمایل مشترکان، خدمات وس برایشان غیرفعال شود.
وی ادامه داد: علاوه بر بحث اطلاع رسانی و آگاهی سازی در مورد خدمات ارزش افزوده، تصویب مقررات مربوط به خدمات ارزش افزوده در چارچوب مصوبه ۳۰۰ و اجرای آن از ۱۹ خرداد سالجاری هم در کاهش شکایات مربوط به وس بسیار موثر بود، برپایه این مصوبه، مشترکانی که به استفاده از خدمات ارزش افزوده تمایل دارند، باید بسته های مخصوص این خدمات را خریداری کنند، در نتیجه اپراتورها نمی توانند بدون اطلاع از شارژ مشترکان کم کرده و یا هزینه سرویسهای وس را روی قبض آنها محاسبه کنند. بنابراین روند کاهشی شکایات مربوط به وس طبیعی بوده و امیدواریم به مرور زمان به صفر برسد.
مدیرکل دفتر حفاظت از حقوق مصرف کننده رگولاتوری عنوان کرد: بیشترین شکایات ثبت شده در سامانه ۱۹۵ مربوط به عضویت ناخواسته در سرویسهای ارزش افزوده و بی اطلاعی از هزینه ها است که با اجرایی شدن مصوبه ۳۰۰، دیگر نمی توان به صورت ناخواسته مشترکان را وارد عرصه خدمات ارزش افزوده کرد.
منبع:

1399/04/06
16:03:20
5.0 / 5
2861
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
hp لپ تاپ
newhp.ir - حقوق مادی و معنوی سایت اچ پی محفوظ است

اچ پی

معرفی محصولات اچ پی