شناسایی باج افزاری كه از دكمه صفحه اصلی گوشی سوء استفاده می نماید

شناسایی باج افزاری كه از دكمه صفحه اصلی گوشی سوء استفاده می نماید اچ پی: باج افزاری اخیرا كشف شده كه از مكانیزم های مربوط به اعلان ˮتماس ورودیˮ و دكمه ˮصفحه اصلیˮ در دستگاه های كاربران سوء استفاده می نماید و بعد از نصب، صفحه گوشی را تحت كنترل گرفته و مانع از بستن صفحه نمایش شده و از كاربر درخواست باج می كند.


به گزارش اچ پی به نقل از ایسنا، حملات باج افزاری (ransomware) این روزها رایج شده است و هیچ شرکتی نیز از این حملات مصون نیست. باج افزار نرم افزاری مخرب است که سیستم قربانیان را برای اخاذی پول از آنها قفل گذاری می کند. این حملات پرونده های شما را رمزگذاری می کند و داده های گران بهای شمارا برای ستاندن باج، نگه می دارند. این کار با وسوسه کردن کاربران در دانلود یک پیوست یا باز کردن یک لینک انجام می شود. با دانلود پیوست، بدافزار را در دستگاه خود نصب می کنید.
در این راستا مرکز مدیریت راهبردی افتای ریاست جمهوری، درباره باج افزار MalLocker.B هشدار داده که اخیرا کشف شده است. این باج افزار از مکانیزم های مربوط به اعلان "تماس ورودی" و دکمه "صفحه اصلی" در دستگاه های کاربران سوء استفاده می نماید. این باج افزار درون برنامه های اندرویدی که در فروم های دانلود و سایت های شخص ثالث موجود هستند، مخفی می شود.
مانند بیشتر باج افزارهای اندرویدی، باج افزار MalLocker.B نیز در حقیقت فایل های قربانی را رمزگذاری نمی کند، بلکه تنها از دسترسی به سایر بخش های گوشی جلوگیری می کند. سوءاستفاده از پنجره سیستم هشدار یا غیرفعال کردن عملکردهایی که با دکمه های فیزیکی تلفن ارتباط برقرار می کنند، تکنیک های گذشته این باج افزار شمرده می شود. بعد از نصب، این باج افزار صفحه گوشی را تحت کنترل گرفته و مانع از بستن صفحه نمایش شده و از کاربر درخواست باج می کند.
پیام درخواست باج MalLocker.B به شکلی طراحی شده است که مانند پیامی از جانب پلیس محلی به کاربران می گوید مرتکب جرمی شده اند و باید جریمه ای را پرداخت کنند. باج افزارهایی که بعنوان جریمه های جعلی پلیس مطرح می شوند، بیش از نیم دهه است که محبوب ترین نوع باج افزارهای اندرویدی هستند. پایگاه اینترنتی zdnet، نوشته است: باج افزار MalLocker.B مجموعه متنوعی از این تکنیک ها را به همراه دارد. باج افزار برای نشان دادن پیام باج خود از مکانیزم دو بخشی استفاده می نماید.
باج افزار مورد اشاره ابتدا از اعلان "تماس" سوءاستفاده می کند و MalLocker.B از آن برای نشان دادن پنجره ای استفاده می نماید که کل صفحه را با جزئیات تماس ورودی پوشش می دهد. باج افزار MalLocker.B همین طور از تابع onUserLeaveHint سوءاستفاده می کند. این تابع زمانی فراخوانی می شود که کاربران بخواهند برنامه ای را به پس زمینه هدایت کنند و برنامه جدیدی را مشاهده کنند و هنگام فشار دادن دکمه هایی مانند Home یا Recents موجب فعال شدن آن می شود، باج افزار با سو استفاده از این عملکرد، برگه باج خودرا به پیش زمینه برمی گرداند و از ترک یادداشت باج برای صفحه اصلی یا برنامه دیگر توسط کاربر جلوگیری می کند.
کارشناسان معاونت بررسی مرکز مدیریت راهبردی افتا باتوجه به انتشار این باج افزار در وب سایت های غیررسمی، به کاربران سفارش می کنند، از نصب برنامه های اندروید از سایت های شخص ثالث مانند فروم ها، تبلیغات های وب سایت ها یا فروشگاه برنامه های شخص ثالث غیر مجاز، اجتناب کنند.
منبع:

1399/07/24
11:27:42
5.0 / 5
1766
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۵
hp لپ تاپ
newhp.ir - حقوق مادی و معنوی سایت اچ پی محفوظ است

اچ پی

معرفی محصولات اچ پی