چگونه می توانید برای رفع فیلتر سایتی درخواست دهید؟

چگونه می توانید برای رفع فیلتر سایتی درخواست دهید؟ اچ پی: مدیران سایت های داخلی فیلترشده و كاربران سایت های خارجی فیلترشده بعنوان استفاده كننده، می توانند درخواست رفع فیلتر سایت مورد نظر خودرا در سامانه ای متعلق به كارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه ثبت و پیگیری كنند.


به گزارش اچ پی به نقل از ایسنا، کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه، برمبنای ماده ۲۲ قانون جرائم کامپیوتری تشکیل شده و مسئولیت نظارت بر فضای مجازی و پالایش تارنماهای حاوی محتوای مجرمانه و رسیدگی به شکایات مردمی را به عهده دارد که دادستان کل کشور رئیس این کارگروه است.
اعضای این کارگروه شامل وزیر یا نماینده وزیر اطلاعات، وزیر یا نماینده وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، وزیر یا نماینده وزیر دادگستری، وزیر یا نماینده وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، وزیر یا نماینده وزیر علوم تحقیقات و فناوری، وزیر یا نماینده وزیر آموزش و پرورش، فرمانده نیروی انتظامی، یک نفر خبره در فناوری اطلاعات و ارتباطات به انتخاب کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی، یک نفر از نمایندگان عضو کمیسیون قضائی و حقوقی به انتخاب این کمیسیون به تائید مجلس شورای اسلامی، رئیس سازمان تبلیغات اسلامی، رئیس سازمان صدا و سیما می شود.

کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه برای فیلترینگ تصمیم می گیرد
بااینکه مردم در موارد گوناگون وزارت ارتباطات را متولی فیلترینگ و رفع آن می دانند، اما در اصل کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه که دادستان کل کشور ریاست آنرا برعهده دارد، برای این مساله تصمیم گیری می کند و رفع فیلتر شبکه های اجتماعی فیسبوک و توییتر یا تصمیم برای فیلتر شدن یا نشدن تلگرام و دیگر پیام رسان ها و وب سایت ها، از صافی این کارگروه می گذرد. البته وزیر ارتباطات نیز عضوی از این کارگروه به حساب می آید.
کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه سال ۱۳۸۸ و به دنبال تصویب قانون جرایم کامپیوتری در مجلس شورای اسلامی بنیان نهاده شد. این کارگروه برمبنای ماده ۲۲ قانون جرائم کامپیوتری تشکیل شده و مسئولیت نظارت بر فضای مجازی و پالایش تارنماهای حاوی محتوای مجرمانه و رسیدگی به شکایات مردمی را بر عهده دارد. در این کمیته که مسئولیت فیلترینگ را بر عهده دارد، بخش ارتباطات و فناوری اطلاعات با احتساب وزیر و با حضور شخصی که به مسائل مربوط به فناوری آشنا باشد، دو عضو دارد و از آن جایی که تصمیمات کارگروه با اکثریت نسبی حاضران معتبر خواهد بود، این دو عضو می توانند در درصدی از تصمیم ها نقش داشته باشند.
لیست مصادیق محتوای مجرمانه شامل هفت بخش محتوا مقابل عفت و اخلاق عمومی، محتوا مقابل مقدسات اسلامی، محتوا مقابل امنیت و آسایش عمومی، محتوا مقابل مقامات و نهادهای دولتی و عمومی، محتوای مجرمانه مربوط به امور سمعی و بصری و مالکیت معنوی و محتوایی که تحریک، ترغیب، یا دعوت به ارتکاب جرم کند، می شود و کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه موظف است به شکایات مربوط به مصادیق فیلترشده رسیدگی و نسبت به آنها تصمیم گیری کند و هر شش ماه گزارشی درباب روند فیلتر محتوای مجرمانه عرضه نماید.

رسیدگی به رفع فیلتر و شکایات مردمی
در پرتال خدمات الکترونیک کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه بخش مخصوصی جهت رسیدگی به درخواست رفع فیلتر و شکایات مردمی به آدرس rafefilter.internet.ir طراحی شده است که می توان بوسیله فرم بر خط قرار گرفته شده در این نشانی درخواست خودرا به کارگروه ارسال کرد.
در این سامانه به دو گروه درخواست رسیدگی می شود؛ گروه اول درخواست مدیران تارنماهای اینترنتی است. این اشخاص می توانند بعنوان مدیر سایت، درخواست رفع فیلتر و شکایت خودرا به کارگروه تعیین مصادیق اعلام کنند و برای این که مشخص شود که آیا واقعا مدیر سایت مورد نظر هستند یا خیر، ابتدا باید سایت خودرا در ستاد ساماندهی پایگاه های ایرانی به ثبت رسانده و سپس با شناسه کاربری و کلمه عبوری که در ساماندهی به ثبت رسیده است، درخواست رفع فیلتر تارنمای خودرا ثبت کنند.
گروه دوم در مورد پایگاه های عمومی خارجی است که ممکنست از جانب مدیر آن سایت خارجی درخواست رفع فیلتری مطرح نباشد، اما کاربران ایرانی به دلایلی ممکنست نیاز ضروری به اطلاعات و محتوای مندرج در آن تارنما داشته باشند. در چنین مواردی شهروندان می توانند بعنوان کاربر (استفاده کننده) سایت فیلترشده، درخواست رفع فیلتر تارنمای مورد نظر را بوسیله درگاه مذکور مطرح کنند.
در ادامه مدیران تارنماهای فیلترشده می توانند با همان شناسه کاربری و رمز عبور خود، وضعیت درخواست رفع فیلتر خودرا پیگیری کنند، در این صورت بعد از استعلام از نهادهای مربوطه عضو کارگروه و کسب موافقت اولیه، نمونه هایی از مصادیق مجرمانه موجود در تارنمای متخلف به مدیر سایت اعلام می شود و مدیر سایت نسبت به حذف آنها و سایر موارد مشابه اقدام می کند. در صورت تایید حذف کلیه موارد مجرمانه، مدیر تارنما فرم تعهدنامه مربوطه (مبنی بر تعهد به نظارت بیشتر بر تارنمای خود) را به صورت الکترونیکی تکمیل و امضا می کند و بعد از این مرحله تارنمای مذکور رفع فیلتر می شود.
منبع:

1399/09/10
22:45:00
5.0 / 5
1269
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
hp لپ تاپ
newhp.ir - حقوق مادی و معنوی سایت اچ پی محفوظ است

اچ پی

معرفی محصولات اچ پی