خالق آنتی ویروس مك آفی در زندان درگذشت

خالق آنتی ویروس مك آفی در زندان درگذشت به گزارش اچ پی جان مک آفی، خالق نرم افزار آنتی ویروس مک آفی بعد از اینکه دادگاه عالی اسپانیا با استرداد وی به آمریکا موافقت نمود، با خودکشی در زندان به زندگی خود تمام کرد.به گزارش اچ پی به نقل از ایسنا، خاویر ویالبا - وکیل مک آفی - اظهار نمود این پیشگام نرم افزار آنتی ویرس خویش را در سلول زندانی که ۹ ماه در آن سپری کرده بود دار زد.

مک آفی ۷۵ ساله در جلسه در ارتباط با استرداد که ماه جاری برگزار شد، اظهار کرده بود اتهامات ضد وی با انگیزه های سیاسی مطرح گردیده است و با عنایت به سنش، اگر به آمریکا استرداد شود امکان دارد تا انتهای عمر در زندان بماند. وی گفته بود آمریکا می خواهد از من بعنوان یک درس عبرت استفاده نماید.

کارلوس بوتیستا، دادستان اسپانیایی اظهار نمود مک آفی یک متهم مالیاتی بوده و این ادعا که اتهامات وارده با انگیزه های سیاسی صورت گرفته را رد کرده بود.

دادستانهای فدرال آمریکا در اکتبر ضد مک آفی به افترا فرار مالیاتی و عدم عرضه اظهارنامه اعلام جرم کرده بودند. کمیسیون بورس و اوراق بهادار هم مک آفی را متهم کرده بود بیشتر از ۲۳.۱ میلیون دلار درآمد اعلام نشده از سفارش های نادرست و گمراه کننده در زمینه رمزارز دارد. این کمیسیون اعلام نموده بود وی در سال های ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ خرید حداقل هفت سکه دیجیتالی را به هوادارانش در توییتر سفارش کرد بدون اینکه فاش کند بیشتر از ۲۳ میلیون دلار برای تبلیغ آنها دریافت کرده است. جان مک آفی ظاهرا از محل تبلیغ ارزهای رمزنگاری شده و کار مشاوره، سخنرانی برای مردم و فروش حق داستان زندگی اش برای یک مستند، میلیون ها دلار درآمد داشته است.

مک آفی سالها در فرار از دست مقامات آمریکایی زندگی کرده بود که بخشی از آن روی کشتی تفریحی بزرگش بود. وی در سوم اکتبر سال ۲۰۲۰ هنگامی که قصد داشت با یک گذرنامه بریتانیایی در فرودگاه بارسلونا سوار هواپیما به مقصد استانبول شود، توسط پلیس اسپانیا دستگیر شده بود.

وی پیش از طریق اندازی اولین شرکت آنتی ویروس جهان در سال ۱۹۸۷ در ناسا و شرکتهای زیراکس و لاکهید کار کرده بود. جان مک آفی در سال ۲۰۱۱ شرکت نرم افزاری خویش را به اینتل فروخت و دیگر در این شرکت حضور نداشت. با این وجود این برنامه همچنان نام وی را حفظ کرد و ۵۰۰ میلیون کاربر در جهان دارد.

مک آفی در سال ۲۰۱۹ اعلام نمود به علل ایدئولوژیکی مالیات بر درآمد آمریکا را به مدت هشت سال پرداخت نکرده است. همان سال برای اجتناب از محاکمه شدن، آمریکا را با همسر، چهار سگ، دو نگهبان امنیتی و هفت خدمه ترک کرد.

بر اساس گزارش رویترز، خالق نرم افزار مک آفی به مدت چند سال در کشور بلیز زندگی کرده بود. وی بعد از اینکه پلیس به دنبال بازجویی از وی در قتل سال ۲۰۱۲ یک همسایه بود، گریخته بود اما در نهایت پلیس اعلام نمود وی مظنون نیست.
1400/04/04
18:44:48
5.0 / 5
339
تگهای خبر: توییتر , دیجیتال , شركت , كاربر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
hp لپ تاپ
newhp.ir - حقوق مادی و معنوی سایت اچ پی محفوظ است

اچ پی

معرفی محصولات اچ پی