حذف چند اپلیکیشن ایرانی توسط گوگل پلی

حذف چند اپلیکیشن ایرانی توسط گوگل پلی اچ پی: بررسی ها حاکی از آنست گوگول پلی بار دیگر چند اپلیکیشن ایرانی را حذف کرده است.به گزارش اچ پی به نقل از ایسنا، برخی از کاربران اعلام نموده اند اپلیکیشن هایی مانند اسنپ، تپسی، سه پیامرسان ایرانی سروش، بله و آی گپ از گوگل پلی حذف شده اند و بررسی ها نشان میدهد که نه فقط خود اپلیکیشن ها از گوگل پلی حذف شده اند بلکه بطور کلی اکانت متعلق به این شرکتها هم از گوگل پلی حذف گردیده است.

حذف برخی از اپلیکیشن های ایرانی از ۲۴ آبان برای برخی از کاربران رخ داده و تعدادی از آنها هم امروز حذف شده اند و بررسی های اولیه نشان میدهد که گوگل به علت تحریم این اپلیکیشن ها را حذف کرده است.

گفتنی است طی هفته های گذشته یک پیامرسان ایرانی از طرف گوگل پلی حذف شده بود. مدیر این پیامرسان داخلی در توضیح این مسئله گفته بود از زمان شروع این مسئله، سه بار به گوگل ایمیل ارسال شده که فقط یک دفعه پاسخ دادند و گفتند طی ۴۸ ساعت بررسی و اعلام می کنند؛ اما به نظر می آید پاسخ های آنها از پیش تعریف شده بوده و در حوزه دریافت پاسخ باتوجه به نامه نگاری های انجام شده امیدوار نیستند.

طبق این گزارش ایجاد محدودیت شرکت های خارجی و فروشگاه های آنلاین آمریکایی برای اپلیکیشن های ایرانی حدودا از سال ۱۳۹۶ شروع شد؛ زمانی که اپل تنها چند ماه بعد از گشودن درهای فروشگاه آنلاین خود به اپلیکیشن های ایرانی در سپتامبر ۲۰۱۶، با فرمان دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا برای تحریم مقابل ایران، برخی اپلیکیشن های ایرانی را از اپ استور حذف نمود.

موضوع حذف اپلیکیشن های ایرانی از اپ استور حل نشده بود که گوگل نیز به فاصله ی دو هفته بعد از اپل و در اقدامی مشابه، نرم افزارهای ایرانی را از گوگل پلی -فروشگاه آنلاین نرم افزارهای اندرویدی- با توجیه مشابه تحریم های دولت آمریکا مقابل ایران حذف نمود.

درباره علت حذف این اپلیکیشن ها، موارد مختلفی عنوان شد، یکی از این موارد تحریم ها بود و مدیران تعدادی از این اپلیکیشن ها، به ایمیل گوگل در خصوص نداشتن امکان استفاده از گوگل پلی به علت بند ۱۶.۵ قوانین توسعه دهندگان اشاره کرده بودند، بندی که می گوید «محصولاتی که روی گوگل پلی قرار می گیرند ممکنست مشمول قوانین صادرات، تحریم و مقررات ایالات متحده و دیگر حوزه های قضایی باشند».

گرچه با شروع ریاست جمهوری جو بایدن و احتمال بازگشت امریکا به برجام این امیدواری وجود داشت که شاید سرنوشت متفاوتی برای شرکت های فناوری در ایران رقم بخورد، اما حذف پلت فرم ها و اپلیکیشن های ایرانی نشان میدهد این مشکلات ناعادلانه تحریمی مقابل شرکت های ایرانی همچنان ادامه دارد.

منبع:

1401/08/28
10:52:57
5.0 / 5
408
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۴
hp لپ تاپ
newhp.ir - حقوق مادی و معنوی سایت اچ پی محفوظ است

اچ پی

معرفی محصولات اچ پی