فقط چند قدم تا تکمیل پروژه فیبر نوری در کشور

فقط چند قدم تا تکمیل پروژه فیبر نوری در کشور اچ پی: پروژه فیبر نوری همچون پروژه هایی است که با اهتمام وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات به پیشرفت های خوبی دست یافت و شهرها و روستاهای بسیاری در سالی که گذشت تحت پوشش آن قرار گرفتند.


به گزارش اچ پی به نقل از ایسنا، رشته های شفاف شیشه ای و پلاستیکی یا فیبر نوری حالا بخش مهمی از تجهیزات ارتباطی زیرساختی در جهان را ایجاد کرده است؛ فناوری اصلی که طی سالهای قبل در بخش ارتباطات ثابت ایران کمتر به کار گرفته شده بود، اما در دولت سیزدهم مورد توجه ویژه دولت و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات قرار گرفته است.
شبکه زیرساخت کشور با سرمایه گذاری دولت، بیش از ۷۰ هزار کیلومتر فیبر را برای اتصال شهرهای مختلف کشور به یکدیگر فراهم نموده، اما در داخل شهرها هنوز شبکه دسترسی یا آخرین لایه اتصال به ساختمان های مسکونی و تجاری کشور با تجهیزات قدیمی هم وجود دارد که به شبکه مسی مشهور است؛ این شبکه به رغم گستردگی زیاد، توانایی کمی برای سازگاری با تکنولوژیهای جدید و استفاده از خدمات پهن باند دارد.
این در حالیست که برمبنای مصوبه شورای عالی فضای مجازی تا سال ۱۴۰۴ باید ۸۰ درصد خانوارها و ۱۰۰ درصد کسب وکارها با متوسط سرعت ۲۵ مگابیت برثانیه به پهن باند ثابت دسترسی داشته باشند و دسترسی ۲۰ میلیون خانوار و پنج میلیون کسب وکار تا سال ۱۴۰۴ به اینترنت پهن باند ثابت باید بر بستر فیبر نوری شکل گیرد.
از شروع سال ۱۴۰۱ شهرهای بسیاری تحت پوشش فیبرنوری قرار گرفته اند؛ بطور مثال علی سملیان - مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان بوشهر- در مورد آخرین وضعیت راه اندازی فیبرنوری منازل و کسب وکارها در استان بوشهر اظهار کرده که در پروژه توسعه شبکه مبتنی بر فیبرنوری، ۲۰۰ کیلومتر فیبرنوری در شهرهای بوشهر و عالیشهر و دلوار اجرا شد. همین طور در ۱۱ روستای شهرستان دشتستان نیز تا حالا ۱۱۴ کیلومتر فیبر نوری که از محل طرح خدمات عمومی الزامی روستایی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات تامین و راه اندازی شده است.

احداث ۱۰۸ کیلومتر فیبرنوری در استان گیلان
همین طور مدتی پیش مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان گیلان از اجرا شدن ۱۰۸ کیلومتر فیبر نوری در این استان آگاهی داد و گفت تا آخر سال ۱۴۰۳ معادل ۴۰۰ کیلیومتر فیبر نوری دیگر اجرا می شود و بدین سان ۳۰۰ هزار خانوار تحت پوشش قرار می گیرند.
لازم به ذکر است؛ این پروژه در استان تهران هم شروع شده و تعداد مشترکان فیبرنوری در تهران حدود ۹۰ هزار مشترک است و آنگونه که مدیر عامل شرکت مخابرات در سال قبل گفته امسال جهش در فیبرنوری این استان رخ می دهد و طرح خوبی پیش بینی شده است.
بدین سبب می توان گفت یکی از هفت کلان پروژه شبکه ملی اطلاعات گسترش زیرساخت های ارتباطی و فیبر نوری است و ما در این عرصه جزو کشورهای انتهای فهرست هستیم اما با برنامه ریزی های انجام شده تا پایان دولت سیزدهم ۸۰ درصد خانوارها و کسب وکارها به فیبر نوری متصل خواهند شد که سرعت نامحدودی دارد؛ دراین زمینه دولت منابع لازم را تامین کرده و هشت درصد از درآمد اپراتورهای همراه به این مساله اختصاص می یابد. همین طور سرمایه لازم و زیرساخت های حقوقی نیز فراهم گشته است.
منبع:

1402/01/03
20:28:05
5.0 / 5
214
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
hp لپ تاپ
newhp.ir - حقوق مادی و معنوی سایت اچ پی محفوظ است

اچ پی

معرفی محصولات اچ پی