ارتباطات و فناوری اطلاعات در هفته ای كه گذشت

از حمله سایبری به ایران تا عضویت در شورای حكام اتحادیه جهانی ارتباطات

از حمله سایبری به ایران تا عضویت در شورای حكام اتحادیه جهانی ارتباطات اچ پی: عضویت ایران در شورای حكام اتحادیه جهانی ارتباطات و همینطور حمله به زیرساخت های ارتباطی كشور از مهمترین اخبار هفته گذشته در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات بود.


به گزارش اچ پی به نقل از ایسنا، در حالیكه كنفرانس سران مختار اتحادیه جهانی مخابرات - ITU - پنجشنبه گذشته در دبی برگزار شده بود، روز دوشنبه اعلام گردید كه ایران با ۱۴۶ رای، عضو شورای حكام اتحادیه جهانی ارتباطات شده است.

وزیر ارتباطات در این باره اظهار نمود: در روز آغازین بازگشت تحریم های یك جانبه آمریكا، بعد از مدت ها، یك اجماع جهانی برای انتخاب ایران با رای ۱۴۶ كشور دنیا و با رایی بالاتر از كشورهای پرسابقه ای چون روسیه، آفریقای جنوبی، لهستان، آذربایجان و... شكل گرفت. زمان، زمان خودباوری است. باور نماییم كه می توانیم.

حمله سایبری به زیرساخت های ارتباطی

یكی دیگر از اخبار مهم هفته ی گذشته، حمله سایبری به زیرساخت های ارتباطی كشور بود. محمدجواد آذری جهرمی - وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات - روز دوشنبه حمله به زیرساخت های ارتباطی ایران را تایید و اعلام نمود كه این حمله سایبری كه با هدف آسیب به زیرساخت های ارتباطی انجام شده بود، دفع شده است.

او در تشریح جزئیاتی از حملات سایبری اظهار داشت: امروز بامداد این حملات شكل جدی تری به خود گرفت و از یك شركت اینترنتی به نام شركت گلدن لاین اینترنت، این رژیم حملات طراحی شده و مقصد حملات به سمت زیرساخت شبكه ارتباطی كشور و بیش تر به سمت شبكه ارتباطات تلفن همراه بوده است.

جهرمی در پیام توییتری خود هم نوشت «رژیمی كه سابقه ی آن در بكارگیری سلاح سایبری در پرونده هایی چون استاكس نت مشخص است، اینبار تلاش داشت به زیرساخت های ارتباطی ایران آسیب ای وارد كند، البته به لطف هوشیاری تیمهای فنی، دست خالی بازگشت. این اقدام خصمانه را با استفاده از مجامع بین المللی پیگیری می نماییم.»

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات هم چنین با بیان این كه بزودی گزارشی از حملات سایبری انجام شده ضد كشورمان منتشر می شود، اظهار داشت: در این گزارش تعداد حملات و نحوه دفع آن ها بیان می گردد. مواقعی به علت این كه ضرورتی ندارد ذهن جامعه را نسبت به اتفاقاتی كه در حال رخ دادن است، آشفته نكنیم، لازم نیست كه از این تهاجم ها صحبت نماییم، چون به صورت روزانه دفع می گردد اما وقتی كه این شیطنت ها از گروه های هكری به عملیات دولتی خرابكارانه می رسد باید این ها را در جامعه جهانی هو كرد. این ها بی آبرو هستند، باید بی آبروترشان كرد.

وی با بیان این كه این حمله سایبری ضد مردم ایران است، تصریح كرد: طبیعتا در چنین شرایطی همه دستگاه ها باید هم افزایی بیش تر و دقیق تری داشته باشند. نگرانی برای مردم وجود ندارد، ما بطور قطع خدمات را پایدار نگاه می داریم زیرساخت ارتباطاتی كشور و شبكه ملی ارتباطات یك شبكه پایدار می باشد و از دسترسی خارج نخواهد شد.

جهرمی هم چنین تصریح كرد: این كه برای مدتی یك سایت را از دسترس خارج كنند، محتمل است اما این كه بتوانند خدمات عمومی را از كار بیندازند، این خیال خامی است كه طبیعتا ما برای تك تك سناریوهایی كه برنامه ریزی شده طرح داریم و شبكه را پایدار نگاه می داریم. ما اجازه خرابكاری در شبكه را نمی دهیم و حق خود می دانیم آن چیزی كه بعنوان مستندات از این ها جمع كردیم در مجامع بین المللی پیگیری نماییم و طبیعتا جامعه جهانی هم نسبت به این موضوعات حساس است.

گیت های بین الملل به نیروهای مسلح واگذار می شود؟

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات هم چنین درباره طرح واگذاری گیت های بین الملل به نیروهای مسلح كه در مجلس هم مطرح گردیده است، اظهار داشت: این طرح باید به صورت كلی دیده شود. اكنون یك بند از آن طرح كه بعنوان واگذاری گیت های بین الملل به نیروهای مسلح است، مطرح شده، این مساله ریشه اش در اینجاست كه برخی اعتقاد دارند وزارت ارتباطات و اپراتورها صلاحیت لازم برای اعمال مقررات حاكمیتی را ندارند.

وی اضافه كرد: حالا اینكه بخواهیم وظیفه ای كه برعهده اپراتورهاست كه اكنون با یك توافق ضمنی شركت زیرساخت این كار را انجام می دهد كه البته شركت زیرساخت هم تجهیزات را به اپراتورها منتقل كرده و در حال واگذاری تجهیزات به خودشان است تا همان نظام قانونی اجرایی شود. اگر ما بیاییم این وظیفه را به عهده نیروهای مسلح بگذاریم چند سوال تولید می گردد. سوال اول این كه هزینه های تامین تجهیزات از كجا می آید؟ مجلس اگر قانونی را تصویب كند كه بار مالی داشته باشد ولی در قانون بودجه دیده نشود، توسط شورای نگهبان رد می گردد.
1397/08/17
22:56:11
5.0 / 5
4264
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۱
hp لپ تاپ
newhp.ir - حقوق مادی و معنوی سایت اچ پی محفوظ است

اچ پی

معرفی محصولات اچ پی