پرهیز از موازی كاری در پروژه های ساخت ماهواره با هماهنگی سازمان فضایی

پرهیز از موازی كاری در پروژه های ساخت ماهواره با هماهنگی سازمان فضایی اچ پی: رئیس گروه فضایی صا ایران با بیان این كه در زمانی لازم بود تا سه پروژه ساخت ماهواره در دانشگاه ها اجرایی شود، اظهار داشت: ولی امروزه لازم است با عنایت به بودجه های محدود كشور تحقیقات فضایی جهت دهی شود.


به گزارش اچ پی به نقل از ایسنا، دكتر عباسی آرند، عضو هیأت علمی دانشگاه تربیت مدرس و رئیس گروه فضایی صا ایران امروز در پنل تخصصی طراحی ماهواره كه همزمان با نخستین همایش "ملی فناوری فضایی و كاربردهای آن" در دانشگاه علم و صنعت برگزار شد، با اشاره به اینكه سابقه فعالیت های فضایی مربوط به ۲۰ سال قبل است، در این باره اضافه كرد: ادامه مسیری كه ۲۰ سال قبل شروع شده بود، منجر به تولید سرمایه های دانشی از متخصصان، اساتید و محصولات دانش بنیان در این حوزه شده است.
وی پرتاب ماهواره "امید" را از نخستین اقدامات جدی كشور در حوزه فضایی دانست و در این باره تصریح كرد: عملیاتی شدن این ماهواره و پس از آن اجرای پروژه های طراحی و ساخت ماهواره های دیگر حاصل این همكاری ها بوده است.
عضو هیأت علمی دانشگاه تربیت مدرس با تاكید بر اینكه فعالیت همه اجزای مؤثر در این حوزه منجر به بلوغ در بخش تحقیقات حوزه هوا فضا شده است، افزود: این امر سبب شده است كه امروزه در ماهواره های مدار لئو همه پارامترها را در اختیار داریم و به نظر می آید كه فرصت آن فرا رسیده است كه تحقیقات خویش را در مدار ژئو بیشتر نماییم.
این نماینده صا ایران با اشاره به اینكه در سال های اخیر ما در مرحله گذار از تحقیقات به كاربرد هستیم، خاطرنشان كرد: نیاز ما ساخت ماهواره های كاربردی، قرار دادن آن در مدار و استفاده از این ماهواره ها در حوزه های صنعتی است تا با استفاده از آن بتوانیم نیازهای كشور را با ماهواره های بومی رفع نماییم.
وی با اشاره به نقش سازمان فضایی در این زمینه، افزود: سازمان فضایی می تواند با هماهنگ كردن شركت ها، مجموعه های صنعتی و پژوهشگاه ها از موازی كاری در این عرصه جلوگیری به عمل آورد.
عباسی آرند در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اجرای سه پروژه ساخت ماهواره در سه دانشگاه، اظهار نمود: در آن شرایط ایجاب می كرد كه دانشگاه ها وارد ساخت ماهواره ها شوند، ولی امروزه لازم است تا جهت گیری ها در این زمینه مشخص شود؛ چون كه با عنایت به بودجه های محدود بتوانیم بر اولویت ها سرمایه گذاری نماییم تا گام های بهتری برداشته شود.1397/11/09
22:21:52
5.0 / 5
4887
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
hp لپ تاپ
newhp.ir - حقوق مادی و معنوی سایت اچ پی محفوظ است

اچ پی

معرفی محصولات اچ پی