رییس سازمان فضایی خبر داد

برگزاری مناقصه برای مشاركت بخش خصوصی در حوزه فضا

برگزاری مناقصه برای مشاركت بخش خصوصی در حوزه فضا به گزارش اچ پی رئیس سازمان فضایی ایران با تاكید بر این كه كشور به ۶ حوزه استراتژیك فناوری فضایی كه چرخه كامل فضایی به حساب می آید، رسیده است، اظهار داشت: به منظور افزایش سرمایه گذاری بخش خصوصی در حوزه فضا در آینده مناقصه ای برگزار خواهیم كرد.


به گزارش اچ پی به نقل از ایسنا، دكتر مرتضی براری در پنل تخصصی طراحی ماهواره كه همزمان با نخستین همایش "ملی فناوری فضایی و كاربردهای آن" در دانشگاه علم و صنعت برگزار شد، با بیان این كه ایران در ۶ حوزه استراتژیك فضایی به نتایج قابل قبولی رسیده است، اضافه كرد: طراحی و ساخت ماهواره، طراحی و ساخت جایگاه پرتاب، طراحی و ساخت ماهواره برها، طراحی و ساخت ایستگاه كنترل و هدایت ماهواره، طراحی و ساخت ایستگاه دریافت و ارسال پیام و قدرت تحلیل پردازش های ماهواره همچون ۶ حوزه استراتژیك فضایی است كه ما به چرخه كامل آن رسیده ایم.
وی با بیان این كه دانشگاه ها از دهه ۶۰ در فعالیت های فضایی مشاركت داشته اند، در این باره توضیح داد: امروزه ظرفیت های ارزشمندی در دانشگاه های كشور بوجود آمده است، به گونه ای كه موفق به كسب رتبه اول علمی در منطقه و رتبه یازده در دنیا رسیده ایم.
رئیس سازمان فضایی ایران با اشاره به این كه رتبه ایران در دنیا ۱۴ بوده و با رشد سه پله ای به رتبه یازدهم رسیده است، تصریح كرد: بر این اساس لازم است تا ظرفیت علمی كشور در جهت حل مشكلات هدایت شود.
براری با اشاره به برنامه های سازمان فضایی برای توسعه فناوری های این حوزه، افزود: ما علاوه بر این كه مبادرت به بومی سازی زیر ساخت ها خواهیم كرد، درصدد راه اندازی شركت های دانش بنیان در این حوزه هستیم كه در این راستا در آینده چندین مناقصه برگزار خواهیم كرد تا از این طریق زمینه مشاركت شركت های دانش بنیان در حوزه فضا فراهم گردد.
وی با تاكید بر این كه در مدت ۴۰ سال است كه داده های ماهواره ای را دریافت می نماییم، با تاكید بر لزوم آزادسازی این داده ها، اظهار نمود: آزادسازی داده های ماهواره ای یكی از استراتژی های ما است و تلاش داریم بستر آنرا بوجود آورده و این امر باعث كاهش تصدی گری در توسعه فناوری های فضایی خواهد شد.
رئیس سازمان فضایی ایران با انتقاد از گره خوردن بودجه های حوزه فضایی با بودجه های دولت، افزود: این در شرایطی است كه در دنیا دولت ها با توسعه بازار این حوزه زمینه مشاركت بخش خصوصی را بوجود آورده اند و ما امیدواریم كه بتوانیم با تولید زمینه های مناسب، سرمایه گذاری بخش خصوصی در بخش های فضایی را توسعه دهیم.
وی با اشاره به حجم زیاد نقدینگی در جامعه ابراز امیدواری كرد كه با بسترسازی های مناسب این نقدینگی ها به سمت توسعه فناوری های فضایی هدایت شوند.
رئیس سازمان فضایی ایران با اشاره به تدوین سند ۱۰ ساله هوافضا تا ۱۴۰۴، اظهار داشت: هم اكنون با بازار رو به رشدی مواجه هستیم، به گونه ای كه صنعت اطلاعات مكانی در سال ۲۰۱۷ به میزان ۲۹۹ میلیارد دلار به صورت مستقیم و ۲۲۰۰ میلیارد دلار به صورت غیر مستقیم بازار بوجود آورده است.
براری افزود: بر این اساس ماهواره های سنجشی، ماهواره های مخابراتی، ماهواره راداری و منظومه ماهواره ای از ۴ زیر ساخت اولویت دار در سازمان فضایی هستند.
وی با تاكید بر اینكه ۱۰۰ درصد شبكه دریایی به شبكه ماهواره ای وابسته است، اظهار داشت: امروزه اقتصاد موبیلیتی رو به رشد است و اعتقاد داریم با تولید كنسرسیومی نسبت به رفع این نیازها اقدام گردد.1397/11/10
01:20:12
5.0 / 5
4642
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
hp لپ تاپ
newhp.ir - حقوق مادی و معنوی سایت اچ پی محفوظ است

اچ پی

معرفی محصولات اچ پی