نصیرایی در نشست خبری:

طرح صیانت از فضای مجازی به دنبال فیلترینگ نیست

طرح صیانت از فضای مجازی به دنبال فیلترینگ نیست به گزارش اچ پی سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی درباره طرح صیانت از فضای مجازی، اظهار داشت: این طرح به دنبال فیلتر کردن فضای مجازی نیست.به گزارش اچ پی به نقل از مهر، حجت الاسلام مجید نصیرایی سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس امروز در حاشیه برگزاری جلسه علنی مجلس در نشست خبری بررسی طرح «صیانت از فضای مجازی»، اظهار داشت: همه انتظار دارند که فضای مجازی چارچوب، ضابطه و قانون داشته باشد و به نحو مناسب مدیریت شود؛ مجالس و دولت های گذشته نسبت به این مساله دغدغه هایی داشتند اما در نهایت به نتیجه ای نرسیدند.
وی اضافه کرد: زمانی که صحبت از فضای مجازی می شود، عده ای دانسته یا ندانسته بر حواشی متمرکز می شوند، بیش از دو هزار ساعت نفر بر روی طرح صیانت از فضای مجازی کار کارشناسی و فنی انجام داده و دستگاه های مختلفی این طرح را بررسی نموده اند، اما امروز برخی حتی زحمت خواندن این طرح را به خود نداده و سر و صدا راه انداختند که مجلس به دنبال فیلترینگ فضای مجازی است.
سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس با اعلان اینکه عده ای ساماندهی فضای مجازی را به مفهوم فیلترینگ و مسدودسازی می دانند، اظهار داشت: این طرح حدود ۱۴ ماه مورد بررسی قرار گرفته و اکنون پیش نویس آن آماده شده است.
طرح مجلس به دنبال ساماندهی فضای مجازی است نه فیلترینگ
نصیرایی تاکید کرد: تمرکز طرح صیانت از فضای مجازی بر فیلترینگ فضای مجازی نیست بلکه به دنبال ساماندهی آن در امتداد پشتیبانی از کاربران ایرانی است.
وی اظهار داشت: در سال ۹۶ در دولت روحانی، شورای عالی فضای مجازی قوانینی را برای فعالیت در فضای مجازی مصوب کرد. الان بیش از چهار سال از تصویب این قانون می گذرد و هنوز اجرائی نشده است. طرح صیانت به دنبال ایجاد ضمانت اجرائی برای اجرای مصوبات شورای عالی فضای مجازی است.
عده ای در ایران افتخار می کنند که فضای مجازی رها باشد
سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس گفت: در آمریکا ۲۷۰ قانون برای مدیریت فضای مجازی وجود دارد. در هیچ جای دنیا فضای مجازی رها نیست اما عده ای در ایران افتخار می کنند که فضای مجازی رها باشد.
نصیرایی اظهار داشت: ۷۰ درصد پهنای باند کشور مورد استفاده پلت فرم های خارجی مثل تلگرام و اینستاگرام است. باید از پلت فرم های داخلی حمایت کرد. بنای این طرح، پشتیبانی از پیامرسان های داخلی است و به دنبال تکرار تجربه تلخ قبلی در خصوص فیلترینگ نیستیم.
وی در مورد رایزنی ها با شورای نگهبان جهت بررسی این طرح طبق اصل ۸۵ قانون اساسی، اضافه کرد: با شورای نگهبان هم صحبت هایی در مورد بررسی این طرح طبق اصل ۸۵ قانون اساسی داشته ایم.
سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس اظهار داشت: در سطح حاکمیتی روی این مساله کار شده است. قبل از این اعلام نمودند تلگرام مسدود و بعد از آن عده ای از بدنه دولت فیلتر شکن ساخته و از این محل کسب درآمد کردند و فیلترینگ را دور زدند.
تحت تأثیر جوسازی ها قرار نمی گیریم
نصیرایی اضافه کرد: دستگاه های دولتی و نهادهای حاکمیتی مجاز به فعالیت در پیامرسان هایی که مجوز ندارند، نخواهند بود و این کار آنها جرم تلقی می شود. طرح ساماندهی فضای مجازی حتما در دستور کار مجلس قرار می گیرد و تحت تأثیر جوسازی ها قرار نخواهیم گرفت. اشکالات و ابهامات طرح را برطرف می نماییم و راه برای شنیدن حرف های کارشناسان بسته نیست.
وی با اشاره به تعدادی از شایعات در فضای مجازی در خصوص این که کسانی که از فیلترشکن استفاده کنند، مجرم خواهند بود، اظهار داشت: این شایعات دروغ محض است در صورت تصویب این طرح تا زمانی که فضای مجازی داخلی فعال شود، کسی اجازه فیلترکردن پلت فرم های خارجی را ندارد.
سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس درباب علت بررسی طرح صیانت از فضای مجازی طبق اصل ۸۵ قانون اساسی، گفت: در صورت موافقت نمایندگان این فرصت برای کمیسیون ایجاد می شود که بصورت تخصصی طرح صیانت بررسی شود. زمان مجلس محدود است. این طرح فنی و تخصصی و بررسی آن در صحن علنی، زمان زیادی را می طلبد. علاوه بر این اگر طرح صیانت طبق اصل ۸۵ بررسی شود، در ابتدا بصورت آزمایشی اجرا شده و ایرادات آن رفع می شود.
نصیرایی با اعلان اینکه از پیامرسان های داخلی حمایت مادی و معنوی انجام نشده است، اشاره کرد: زمانی که تلگرام فیلتر شد، باز هم نهادهای دولتی با بهره گیری از فیلترشکن در این فضا فعالیت کردند اما این دفعه برای دستگاه های دولتی که در پیامرسان های بدون مجوز فعالیت کنند، جرم انگاری خواهد شد.
وی با اعلان اینکه فضای مجازی مستقیما در زندگی مردم تأثیرگذار است، اشاره کرد: باید فضای مجازی ساماندهی شده و چارچوب قانونی برای آن تعیین شود. دولت ها میلیارد ها دلار برای امنیت مرزهایشان هزینه می کنند. امروز مرزهای فرهنگی ما از طرف کشورهای غربی مورد خدشه وارد شده است. ابرقدرت ها بدون محدودیت می توانند در فضای مجازی چارچوب زندگی مردم ما را تعیین کنند. سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس با تاکید بر این که به دنبال فیلتر کردن فضای مجازی نیستیم، اظهار داشت: شورای عالی فضای مجازی ضوابط فعالیت در پیامرسان ها را تعیین کرده و ما فقط به دنبال تعیین ضوابط اجرائی برای عملی شدن آن هستیم.منبع:

1400/05/04
21:05:30
5.0 / 5
250
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۵
hp لپ تاپ
newhp.ir - حقوق مادی و معنوی سایت اچ پی محفوظ است

اچ پی

معرفی محصولات اچ پی