در شهریور امسال

تراکنش های الکترونیکی بیشتر شد

تراکنش های الکترونیکی بیشتر شد اچ پی: تراکنش های شبکه الکترونیکی پرداخت کارتی کشور در ششمین ماه سال جاری به بالای 640 هزار میلیارد تومان رسید که از نظر تعداد و ارزش رشد داشته است.


به گزارش اچ پی به نقل از ایسنا، برمبنای تازه ترین گزارش اقتصادی منتشرشده از طرف شاپرک، مجموع تعداد تراکنش های انجام شده شاپرک در شهریورماه سال جاری به ۳۴۳۰ میلیون عدد رسیده و ارزش این تراکنش ها در مجموع به بالای ۶۴۰ هزار میلیارد تومان می رسد که نسبت به مرداد رشدی معادل ۸.۴۹ درصد در تعداد و ۲.۵۴ درصدی در ارزش ریالی داشته است.
بر این اساس، رشد اسمی ماهانه تراکنش های شاپرک در شهریور سال جاری نسبت به ماه گذشته معادل ۲۰.۵۴ درصد بوده و تراکنش های شهریور سال جاری نسبت به زمان مشابه سال قبل از نظر تعدادی ۱۷.۳۸ درصد و از نظر ریالی ۳۲.۷۵ درصد رشد داشته است.
در شهریور امسال سهم ابزارهای پذیرش اینترنتی در تراکنش های انجام شده معادل هفت درصد و ابزار پذیرش موبایلی ۳.۴۱ درصد بوده و این در حالیست که کارت خوان های فروشگاهی ۸۹.۶ درصد از کل تراکنش های انجام شده را به خود اختصاص داده اند.
از تعداد تراکنش های انجام شده ۸۸.۳ درصد مربوط به خرید کالا و خدمات، ۷.۴۹ درصد مربوط به پرداخت قبض و خرید شارژ تلفن همراه و معادل ۴.۲۱ درصد مربوط به مانده گیری بوده است.

همچنین، از مجموع کل تراکنش های انجام شده در شهریورماه معادل ۹۲.۵۰ درصد موفق و ۷.۵ درصد ناموفق بوده است. البته تراکنش هایی که با سوئیچ شاپرک انجام شده، ۹۹.۹۶ درصد موفق بوده است.
اما از مجموع تراکنش های ناموفق انجام شده در این ماه ۰.۶۳ درصد به سبب خطای پذیرندگی، ۰.۵۰ درصد به سبب خطای شاپرکی، ۱۶.۱۴ درصد به سبب خطای صادرکنندگی، ۸۲.۳۱ درصد به سبب خطای کاربری و ۰.۴۱ درصد به سبب خطای کسب وکار بوده است.
بر طبق این گزارش، نسبت ارزش تراکنش های شاپرک به نقدینگی در شهریورماه سال جاری نیز ۱۴.۹۲ درصد بوده و این در حالیست که نسبت اسکناس و مسکوک در دست اشخاص به نقدینگی در این ماه تنها ۱.۹۳ درصد بوده است.

بنا بر تحلیل آمارهای رسمی در شهریورماه امسال، ابزار کارت خوان فروشگاهی با ۳۲۳ تراکنش به ازای هر کارت خوان در مکان نخست قرار می گیرد و پذیرش اینترنتی با ۱۵۴ تراکنش به ازای هر ابزار و پذیرش موبایلی با ۸۱ تراکنش به ازای هر ابزار فعال به ترتیب در مکان های بعدی قرار می گیرند.
افزون بر این، متوسط تراکنش هر ابزار پذیرش شاپرکی در ماه مذکور معادل ۲۷۴ تراکنش است که این تعداد نسبت به مقدار مشابه در ماه گذشته افزایش ۲۶.۹۹ واحدی (۱۰.۹۲ درصدی) را تجربه کرده است.
همین طور بیشترین افزایش متوسط تعداد تراکنش مربوط به ابزار پذیرش اینترنتی بوده است.
شاخص مهم دیگر، شاخص متوسط مبلغ تراکنش ها به ازای هر ابزار پذیرش است که بنا بر آمارهای رسمی، متوسط مبلغ هر تراکنش در ابزار پذیرش اینترنتی ۵۷.۴ میلیون تومان بوده که این عدد برای کارت خوان های فروشگاهی ۵۸ میلیون و ۵۵۷ هزار تومان و برای پذیرش موبایلی تنها ۸۳۴ هزار تومان بوده است.
منبع:

1400/07/15
13:29:50
5.0 / 5
259
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۱
hp لپ تاپ
newhp.ir - حقوق مادی و معنوی سایت اچ پی محفوظ است

اچ پی

معرفی محصولات اچ پی