وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات خبر داد:

شروع پروژه فیبر نوری در ۱۰ مرکز استان و ۶۵ شهر

شروع پروژه فیبر نوری در ۱۰ مرکز استان و ۶۵ شهر اچ پی: وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با تأکید بر اهمیت پروژه فیبر نوری منازل و کسب وکارها، از شروع این پروژه توسط 10 اپراتور در 10 مرکز استان و 65 شهر آگاهی داد.به گزارش اچ پی به نقل از ایسنا، رشته های شفاف شیشه ای و پلاستیکی یا فیبر نوری حالا بخش مهمی از تجهیزات ارتباطی زیرساختی در جهان را ایجاد کرده است؛ فناوری اصلی که طی سالهای قبل در بخش ارتباطات ثابت ایران کمتر به کار گرفته شده بود، اما در دولت سیزدهم مورد توجه ویژه دولت و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات قرار گرفته است.

شبکه زیرساخت کشور با سرمایه گذاری دولت، بیش از ۷۰ هزار کیلومتر فیبر را برای اتصال شهرهای مختلف کشور به یکدیگر فراهم نموده، اما در داخل شهرها هنوز شبکه دسترسی یا آخرین لایه اتصال به ساختمان های مسکونی و تجاری کشور با تجهیزات قدیمی هم وجود دارد که به شبکه مسی مشهور است؛ این شبکه به رغم گستردگی زیاد، توانایی کمی برای سازگاری با تکنولوژیهای جدید و استفاده از خدمات پهن باند دارد.

این در حالی است که برمبنای مصوبه شورای عالی فضای مجازی تا سال ۱۴۰۴ باید ۸۰ درصد خانوارها و ۱۰۰ درصد کسب وکارها با متوسط سرعت ۲۵ مگابیت برثانیه به پهن باند ثابت دسترسی داشته باشند و دسترسی ۲۰ میلیون خانوار و پنج میلیون کسب وکار تا سال ۱۴۰۴ به اینترنت پهن باند ثابت باید بر بستر فیبر نوری شکل گیرد.

در همین رابطه، عیسی زارع پور- وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات- در دیدار هفتگی با نمایندگان مردم، به آخرین وضعیت توسعه ارتباطات در روستاها اشاره نمود و اظهار داشت: در بعضی از استانها و مناطق به سبب کوهستانی و صعب العبور بودن مناطق، مشکلاتی وجود دارد اما تلاش می نماییم برمبنای برنامه ریزی انجام شده ارتباطات روستاها تامین گردد.

زارع پور همین طور به پروژه فیبر نوری منازل و کسب وکارها نیز اشاره نمود و گفت تا حالا ۱۰ شرکت و اپراتور برای اجرای این طرح ملی پای کار آمده اند و کار در ۶۵ شهر در ۱۰ استان شروع شده است و امیدوار هستم که تا دهه فجر امسال، در سراسر کشور شروع شود.

بر اساس این گزارش، وزیر ارتباطات جهت بررسی بهتر وضعیت ارتباطات تعدادی از روستاها، با دهیار یکی از روستاها تماس گرفت و وضعیت ارتباطات و اینترنت روستا را بررسی کرد.

براساس اعلام وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، نمایندگان حاضر در این دیدارها نیز به مشکلات ارتباطات روستاها و مناطق حوزه انتخابیه خود، وضعیت فیبرکشی تعدادی از مسیرها و لزوم تقویت زیرساختهای ارتباطی پرداختند.

یکی از هفت کلان پروژه شبکه ملی اطلاعات گسترش زیرساخت های ارتباطی و فیبر نوری است و ایران در این عرصه جزو کشورهای انتهای فهرست است اما توسط مسئولان وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات تاکید شده با برنامه ریزی های انجام شده تا پایان دولت سیزدهم ۸۰ درصد خانوارها و کسب وکارها به فیبر نوری متصل خواهند شد که سرعت نامحدودی دارد؛ دولت منابع لازم را تامین کرده و ۸ درصد از درآمد اپراتورهای همراه به این مساله اختصاص می یابد. همین طور سرمایه لازم تامین شده و زیرساخت های حقوقی نیز فراهم گشته است.

اکنون در ۵۱ شهر و ۱۲ استان اجرای پروژه کلید خورده و به زودی در سراسر کشور شروع می شود. بیش از دو میلیون خانوار تحت پوشش فیبر نوری قرار گرفته اند و تا آخر سال این رقم دو برابر خواهد شد.

منبع:

1401/09/08
15:11:41
5.0 / 5
253
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
hp لپ تاپ
newhp.ir - حقوق مادی و معنوی سایت اچ پی محفوظ است

اچ پی

معرفی محصولات اچ پی