از سوی یك مدیر دانش بنیان؛

زمان پرتاب دو ماهواره سنجشی و مخابراتی با پرتابگر روسی

زمان پرتاب دو ماهواره سنجشی و مخابراتی با پرتابگر روسی اچ پی: به گزارش اچ پی، مدیرعامل یک شرکت دانش بنیان اظهار داشت: دو ماهواره کوثر و هدهد با کمی تاخیر و طی سه ماه اول سال آینده به فضا پرتاب می شوند.


دکتر حسین شهرابی مدیرعامل شرکت دانش بنیان امید فضا در گفتگو با خبرنگار مهر در مورد برنامه های فضایی در دستور کار این شرکت اظهار داشت: شرکت امید فضا از سال ۱۳۹۷ تأسیس شد و شعار اصلی آن توسعه ماهواره های پر تعداد است. هدف ما رسیدن به یک منظومه مخابراتی برای طرح های دراز مدت خودمان است اما این طرح سرمایه های زیادی لازم دارد و مقدمات مختلفی باید شکل بگیرد. وی ادامه داد: یکی از اصلاحاتی که در راه حرکت خودمان انجام دادیم این بود که در کوتاه مدت بتوانیم هزینه های فناورانه یک منظومه پهن باند را در مأموریت های میانی سرشکن نماییم برای همین یک ماهواره سنجشی به نام کوثر که تقریبا از لحاظ فناوری اشتراک های زیادی با ماهواره مخابراتی دارد با همکاری چند شرکت دانش بنیان از سال ۹۸ در دستور کار قرار دادیم که تصاویر دریافت شده از این ماهواره برای کاربردهای کشاورزی، نقشه برداری و حدنگاری مناسب می باشد. این فعال دانش بنیان اظهار داشت: قرارداد پرتاب آن منعقد شده و قرار بود آذرماه سال جاری پرتاب شود که پرتابگر اعلام نمود پرتاب با ۶ ماه تأخیر و احتمالا در سه ماهه اول سال آینده صورت می گیرد. شهرابی افزود: علاوه بر ماهواره سنجشی یک ماهواره مخابراتی باریک باند به نام «هدهد» از سال قبل در دستور کار قرارگرفته که همچون کاربردهای خدمات این ماهواره برای حوزه های کشاورزی، حمل و نقل و مدیریت بحران است و مقرر است با یک ماهواره مخابراتی ساده که پهنای باند خیلی کمی دارد وارد حوزه منظومه باند باریک شود که عمده خدماتش اینترنت اشیا است. وی به نحوه پرتاب این دو ماهواره اشاره و خاطرنشان کرد: دو ماهواره کوثر و هدهد همزمان با هم و هر دو با یک موشک پرتاب می شوند. شهرابی به دلیل تأخیر در پرتاب این دو ماهواره اشاره نمود و اظهار داشت: به علت این که تابع زمان بندی محموله اصلی هستیم و چون محموله اصلی با تأخیر همراه هست ما هم باید صبر نماییم تا پرتاب صورت گیرد. وی در مورد محل پرتاب دو ماهواره هدهد و کوثر اظهار داشت: با عنایت به این که پرتاب گرهای داخلی درحال توسعه هستند و به علت این که به دنبال بازار بین المللی هستیم و پرتاب بین المللی برای نفوذ ما در بازار بین المللی اولویت دارد، ماهواره های ایرانی کوثر و هدهد در حوزه سنجش و اینترنت اشیا(IOT) توسط پرتابگر روسی صورت می گیرد که هم اکنون از برجسته ترین همکاریهای ما با این کشور به حساب می آید.
شهرابی با اشاره به اینکه استفاده از پرتابگر داخلی از دستور کار خارج نشده است و استفاده از همه ظرفیت ها در برنامه کار شرکت است اضافه کرد: هم اکنون تمایل داریم تمرکز بر روی ماهواره باشد و اگر با پرتابگری که سابقه پرتابش کم باشد بخواهیم این کار را انجام دهیم در واقع عملکرد پرتابگر هم در این مسئله بعنوان یک ریسک وارد می شود اما وقتی یک پرتابگر بین المللی با سابقه پرتاب زیاد باشد ریسک کمتر می شود و تمرکز بر روی ماهواره بیشتر است.
وی در انتها به برنامه های آینده شرکت اشاره نمود و اظهار داشت: انشاالله در نسل های آینده به این سمت می رویم که این دو ماهواره که تصمیم بر پرتاب آنها داریم را تکثیر نماییم که در واقع منظومه ای می شود که عملاً دو مأموریت سنجش از دور و ماهواره باند باریک را می تواند پشتیبانی کند. این در واقع برنامه کوتاه مدت پس از پرتاب این دو ماهواره است.


منبع:

1402/08/19
17:35:13
5.0 / 5
274
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۱
hp لپ تاپ
newhp.ir - حقوق مادی و معنوی سایت اچ پی محفوظ است

اچ پی

معرفی محصولات اچ پی