آگهی كارگروه ویژه فضای مجازی به شایعه سازان درباره كرونا

آگهی كارگروه ویژه فضای مجازی به شایعه سازان درباره كرونا اچ پی: كارگروه ویژه فضای مجازی كه از طرف ستاد ملی مدیریت و مقابله با كرونا تشكیل شده، اطلاعیه شماره 1 خودرا صادر كرد.


به گزارش اچ پی به نقل از مركز ملی فضای مجازی، این اطلاعیه به شرح زیر است: "
بعد از شیوع ویروس كرونا در كشور بخش بزرگی از فعالان و كاربران فضای مجازی از قابلیتهای ارتباطی، اطلاع رسانی، بانكهای اطلاعاتی، آموزش، اشتغال و كسب و كار ازراه دور و پر كردن اوقات فراغت به نحو احسن بهره برده اند كه این مساله در مدیریت مقابله با فراگیری این ویروس نقش موثری داشته و نیازمند تقویت بیشتر است. بی گمان موفقیت های فراوان حاصل شده در این مدت مرهون ارتقاء همدلی و همكاری در سراسر كشور و مشاركت و فرهنگ عمومی مردم عزیز است و در همین راستا از نقش و سهم عموم رسانه ها و فعالین فضای مجازی در مقابله با كرونا تشكر می شود.
متاسفانه در همین مدت حجم قابل توجهی از محتواهای لطمه ­رسان شامل اخبار كذب و خلاف واقع، آمارهای مبهم و متناقض، آموزش ­های پزشكی ناصحیح و غیرعلمی، توهین­ ها و انتساب­ های دروغ، تبلیغات داروهای تقلبی و القای كمبود كالاهای اساسی، نیز در فضای مجازی تولید و نشر شده و بوسیله محتواهای غیرعلمی و بزرگ نمایی یا غلط اندازی سبب مواردی از بی نظمی در نظام پزشكی، ایجاد هراس و اضطراب و تشویش در جامعه و همین طور آسیب­ هایی به سلامت آحاد مردم شده است. پس بمنظور رفع دغدغه و پاسخ به مطالبه مردم برای ساماندهی این فضا، كارگروه ویژه فضای مجازی از طرف ستاد ملی مدیریت و مقابله با كرونا تشكیل گردید.
باتوجه به اهمیت اطلاع­ رسانی و آگاهی رسانی صحیح، دقیق، گسترده، تخصصی و مسئولانه و به­ هنگام در جامعه، بعد از بررسی­ های كارشناسی كارگروه ویژه مقرر كرد اقدامات ذیل صورت گیرد:

۱- موارد ۵ گانه ذیل به جهت اهمیت ویژه در اولویت رسیدگی این كارگروه بوده و محتوای مربوطه بصورت مستمر بررسی خواهد شد:

*آمار كذب یا تایید نشده پزشكی (تعداد مبتلایان، مراجعه­ كنندگان به مراكز درمانی، افراد بستری شده، فوت شدگان، تدفین و...)
*انتشار اخبار و دستورالمل­ های تایید نشده پزشكی
*نشر محتواهای سازمانی از قبیل صوت و فیلم جلسات و انتشار نامه ­های داخلی
*اختلال یا تضعیف تصمیمات ستاد ملی و كمیته ­های زیرمجموعه و مسئولان مربوطه آن
*فضاسازی در زمینه كمبود كالاهای اساسی و برهم ­زدن آرامش بازار
۲- تولیدكنندگان، نشر دهندگان و بازنشردهندگان نسبت به محتوا مسئولیت داشته و لازم است صحت­ سنجی از منابع معتبر ذی­ربط صورت پذیرفته و از نشر مطالبی كه توسط افراد غیرمسئول و غیرذی­ربط تولید می­شود اجتناب كنند. بازنشر از رسانه­ ها، چهره­ ها و مسئولین غیر ذی­ربط رافع مسئولیت حقوقی و یا كیفری در قبال محتوا نخواهد بود. كمیته اطلاع ­رسانی و مدیریت جو روانی ستاد ملی مقابله با كرونا مستقر در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و دبیرخانه ستاد ملی مقابله با كرونا مستقر در وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی مرجع اخبار كرونایی (مندرج در بند یك) هستند.

۳- دستگاه های مسئول درباب اخبار و آمار خلاف واقع منتشره در فضای مجازی، ضمن اطلاع­ رسانی به ­هنگام و تبیین موضوع نسبت به انتشار تكذیبیه اقدام نموده و درخواست رسیدگی به محتواهای كذب را بمنظور رسیدگی و اعمال محدودیت­ های اداری و صنفی به این كارگروه منعكس كنند.

۴- مراجع قضایی و ضابطین عام و خاص و همین طور متولیان رسیدگی به تخلفات اداری و صنفی ضمن اطلاع ­رسانی­ های مورد نیاز، بوسیله ساز و كارهای رسیدگی فوری نسبت به شناسایی، رسیدگی و برخورد قاطع با اقدامات مجرمانه و متخلفانه اقدام خواهند كرد.

۵- به كاربران و فعالان فضای مجازی سفارش می­ شود با هوشیاری نسبت به فعالیت­ های بیگانگان در حوزه رسانه و فضای مجازی، از بی نظمی آنها در نظام سلامت كشور ممانعت كنند."
منبع:

1399/01/11
22:21:36
5.0 / 5
3706
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۴
hp لپ تاپ
newhp.ir - حقوق مادی و معنوی سایت اچ پی محفوظ است

اچ پی

معرفی محصولات اچ پی