کاهش سرعت اینترنت توهم یا واقعیت؟

کاهش سرعت اینترنت توهم یا واقعیت؟ اچ پی: گلایه کاربران طی روزها و هفته گذشته نسبت به کاهش محسوس سرعت اینترنت، باز هم نوک پیکان انتقادها را به سمت وزیر ارتباطات نشانه گرفت اما این وزارتخانه هرگونه کاهش سرعت اینترنت را انکار می کند اما کاهش سرعت اینترنت توهم است یا واقعیت؟به گزارش اچ پی به نقل از ایسنا، کاهش سرعت اینترنت در ایران مسئله تازه ای نیست و حتی در دولت های گذشته هم با این مساله روبه رو بودیم اما این امر زمانی بیشتر مورد توجه قرار گرفت که از اواخر شهریورماه جاری، دسترسی به دو پلتفرم خارجی طبق دستور مراجع ذی صلاح با محدودیت روبه رو شد. وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، همان موقع درباره ی علت کاهش سرعت اینترنت و پهنای باند گفته بود، پهنای باند کاهش پیدا نکرده و این مساله را بصورت مستمر رصد می کنند. وی همین طور تاکید کرده بود به خاطر مسائل امنیتی و تعدادی از بحث ها، ممکنست گاهی محدودیت هایی توسط دستگاه های امنیتی تصمیم گیری و اعمال شود، ولی در کل ما هیچ کاهش پهنای باندی نداشته ایم و پهنای باند مورد نیاز کشور را بصورت روتین تامین می نماییم.

بعد از این جریان، گزارش های غیررسمی از قطع اینترنت بین الملل در بعضی مناطق و در برخی از ساعات و بدنبال آن اخباری از لطمه های کسب و کارهای اینترنتی و شرکت های دانش بنیان و غیره بعد از این محدودیت ها به منتشر گردید. اما به اعتقاد کارشناسان، مشکلات اخیر اینترنت (بازه زمانی یک هفته تا ۱۰ روز گذشته) در کشور نمی تواند به ماجرای اتفاقات پس از ناآرامی ها ارتباطی داشته باشد برای اینکه تقریباً بیش از دو هفته است شرایط عمومی کشور آرام شده و اتفاق خاصی مشاهده نمی شود.

با وجود این، طی هفته گذشته کاربران، به ویژه دانش آموزان و دانشجویان که کلاس هایشان به علت تعطیلی های ناشی از آلودگی هوا، بصورت مجازی بود، از سرعت پایین اینترنت گلایه داشته و اعلام می کردند که به سختی می توانند فایلی را آپلود یا دانلود کنند.

بر این اساس، کوشش برای بارگذاری و ارسال یک فایل چند مگابایتی بدون موفقیت به انتها می رسید یا دانش آموزان به علت سرعت پایین اینترنت چند ساعت باید منتظر باشد تا بتوانند ویدیوی حاوی مطالب درسی خودرا دانلود کنند. این کندی به حدی است که خیلی از کارهای ساده بر بستر اینترنت قفل شده و کسب و کارهای اینترنت پایه به شدت از اوضاع گلایه دارند.

طبق اظهارات برخی کاربران، فایل های فلش نیز که عمدتاً آگهی های اینترنتی را شامل می شوند گاهی باز نمی شوند و فایل های فلشی که اکنون دیده می شدند از cache کامپیوتر ها نمایش داده می شوند که در صورت باک شدن cache، آنها نیز غیر فعال می شود. این در شرایطی است که شواهد نشان می دهد، در خارج از کشور سایت های ایرانی بدون مشکل باز می شوند و شاید این مورد دلیلی باشد بر اینکه، مشکل در شبکه داخلی کشور است و این امیدواری وجود دارد که این وضعیت طی چند روز آینده حل شود.
در این شرایط این کندی را می توان در آمار سایت اسپیدتست که فاکتورهای جهانی اینترنت را در کشورها بررسی می کند نیز مشاهده کرد؛ آمار اخیر این سایت حاکی از آن بود اینترنت موبایل دو پله و اینترنت ثابت سه پله افت کرده است.
بر این اساس، در زمان بررسی شده میانه سرعت دانلود اینترنت موبایل در ایران ۴۰.۹۷ مگابیت بر ثانیه، میانه سرعت آپلود اینترنت موبایل ۱۱.۳۹ مگابیت بر ثانیه و تأخیر ۲۹ میلی ثانیه است که رتبه ایران را به ۴۸ از میان ۱۴۲ کشور رسانده است. این سایت نشان میدهد که در بازه زمانی بررسی شده اینترنت موبایل ایران در حال حاضر از لهستان و ژاپن سریع تر و از مجارستان و رومانی کندتر است. در زمینه اینترنت ثابت نیز میانه سرعت دانلود در ایران ۱۱.۶۲ مگابیت بر ثانیه، میانه سرعت آپلود ۲.۱۱ مگابیت و تأخیر ۲۹ میلی ثانیه است که رتبه ایران را به ۱۴۴ از میان ۱۸۰ کشور می رساند.

با وجود این و امکان سنجش سرعت ازطریق ابزارهای موجود، اپراتورهای تلفن همراه اعلام می کنند که تغییری در میزان سرعت بارگذاری رخ نداد و از سمت اپراتورها محدودیتی وجود ندارد.

مسوولان چه می گویند؟

علت این مساله را از شخص وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات که بخش عمده اقدامات وزارتخانه اش در امتداد توسعه سرعت اینترنت در کشور و مبتنی بر ایجاد شبکه زیرساخت فیبر نوری در قرار گرفته، جویا شدیم؛ زارع پور در گفت و گو با ایسنا، در پاسخ به این پرسش که چرا طی چند روز اخیر شاهدیم که باردیگر سرعت اینترنت بیش از پیش کند شده است، اظهار داشت: چرا می گویید که سرعت اینترنت پایین آمده است؟ بر چه اساسی می گویید سرعت پایین آمده است؟

وی سپس سایت اسپیدتست را با گوشی بررسی کرد و درباره ی آمار این سایت اظهار داشت که نتایج این سایت برای ماه نوامبر بوده و چند روز قبل انتشار یافته است و طبق آن میانه جهانی سرعت اینترنت همراه ۳۳.۹۷ و با نگاه به فهرست کشورها مشاهده می نماییم ایران در جایگاه ۴۸ قرار دارد.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اضافه کرد: روی این سایت با کلیک بر گزینه کشور ایران، می بینیم وضعیت در یک سال قبل با عنایت به این که گفته می شود سرعت اینترنت کاهش پیدا کرده چگونه است؛ بر این اساس، در کنار این که اینترنت همراه ایران دو پله کاهش پیدا کرده است، سایر کشورها مانند ژاپن سه پله، ایتالیا یک پله، مالزی پنج پله یا کشورهایی مانند رومانی سه پله افزوده شده است و این تغییرات طبیعی است اما باید روند یک ساله را در نظر گرفت و مشاهده کرد وضعیت ایران در یک سال اخیر به چه صورت بوده است.

زارع پور اظهار داشت: سرعت ایران ۴۰ است و میانه جهانی ۳۳.۹۷ با نگاه به روند یک سال قبل ما رتبه ای که تحویل گرفتیم، ۸۰ بوده و تا رتبه ۴۶ ارتقاء پیدا کرده ایم. درحقیقت اینترنت ایران در یک سال قبل ۳۴ پله ارتقاء پیدا کرده و بهتر شده است. در ماه نوامبر ما دو پله پایین آمده ایم و هیچ کس نمی گوید که در یک سال قبل ۳۴ پله اینترنت کشور بهتر شده است، بدین سبب تنزل در رتبه امری طبیعی است، البته این رتبه برای اینترنت موبایل است.

وضعیت اینترنت ثابت مناسب نیست

وی تاکید کرد: در حوزه اینترنت ثابت قبول داریم که وضع خیلی نامناسب است و این برای امروز و روز گذشته نیست و من از روز اول وزارت گفتم که ۱۰ سال است در اینترنت ثابت وضع نامناسب است که آن هم رو به بهبود بوده و سرعت در حال افزایش می باشد اما در این عرصه همیشه ته جدول بودیم، ان شاءالله با پروژه فیبر نوری منازل و کسب وکارها شرایط حتما بهتر می شود.

او درباره ی این که گفته می شود این کندی اینترنت مقدمه ای برای ملی شدن شبکه اینترنت است؟ اظهار داشت: سرعتی که ۳۴ پله در طول سال افزایش داشته، چگونه می تواند مقدمه ای برای شبکه ملی اطلاعات باشد؟ این چه حرفی است که گفته می شود؟ من به عنوان متخصص از شما خواهش می کنم اگر مرجع و ملاک اسپیدتست است، بررسی کنید که روند در این یک سال اخیر چگونه بوده است. چرا هر وقت خوب می شویم، می گویند این ملاک نیست و گفته می شود مردم چیز دیگری می بینند اما هروقت که می گوییم آمده ایم پایین، می گویند ای وای وضعمان خراب شده و غیره.

این اظهارات وزیر ارتباطات در حالی است که بگفته کارشناسان، پیشفرض معیار سنجیدن وضعیت اینترنت ایران در سایت اسپیدتست، فقط اینترنت داخلی کشورهاست و داده های آن نمی تواند سرعت اینترنت بین الملل را بسنجد اما اذعان وزیر ارتباطات به اوضاع نامناسب در بخش اینترنت ثابت موضوعی است که پیش تر هم به آن اشاره شده است، مسئله ای که صادق عباسی شاهکوه - رییس سابق سازمان تنظیم مقررات ارتباطات - درباره ی اش اظهار داشته بود: طی دو سال و با شیوع کرونا، نیاز به سرعت های بالاتر بر همگان آشکار شد. در سالهای اخیر ما در زمینه موبایل توسعه خوبی داشتیم، اما در زمینه ثابت عقب ماندگی داریم. در دنیا در سالهای اخیر توسعه بیشتر در زمینه فیبر نوری و وایرلس بوده و اینترنت مبتنی بر سیم مسی کاهش پیدا کرده شبکه مسی در خیلی از کشورها درحال جمع آوری است. حتی توسعه وایرلس هم در این کشورها بیشتر مبتنی بر فیبر نوری بوده است. مزایای توسعه شبکه مبتنی بر فیبر نوری، کاهش مصرف انرژی، رشد تولید ناخالص داخلی، کاهش شکاف دیجیتال، اشتغال زایی و توسعه ۵G است.

وی معتقد بود اگر فیبر نوری به منازل برود دیگر مشکل سرعت اینترنت نخواهیم داشت و گفته بود کیفیت خدمات اینترنتی بستگی به تقاضای مشترکان دارد، اما حتما نیاز داریم که شبکه فیبر نوری را توسعه دهیم، برای اینکه این شبکه هم منجر به توسعه ارتباطات ثابت می شود و هم کیفیت شبکه ارتباطی سیار را ارتقا می دهد. قبل از این وزیر ارتباطات، توسعه ارتباطات ثابت را، تنها راهکار مشکل اینترنت دانسته بود.

هرچند زیرساخت های اینترنت ثابت که در سالهای قبل توسعه پیدا نکرده، توان پاسخگویی به نیاز امروز شهروندان را ندارد. مطابق استاندارهای جهانی ۷۰ درصد استفاده مربوط به اینترنت ثابت و ۳۰ درصد مربوط به اینترنت هم راه است. این روند حالا در کشور ما به علت پایین بودن سرعت اینترنت ثابت، برعکس و سبب شده اینترنت همراه هم با کندی هایی مواجه شود.

موضوعی که علی بهادری جهرمی- سخنگوی دولت هم به آن پرداخت و اظهار داشت: مجازی شدن مجدد کلاس ها و شیوع باردیگر کرونا موجب افزایش استفاده از خدمات اینترنتی شده است. دولت در همین مدت اقدامات مهمی برای بهبود زیرساخت های اینترنت ثابت انجام داده تا مردم بتوانند از حق شهروندی خود در برخورداری از اینترنت با کیفیت برخوردار شوند.

پروژه فیبرنوری بارها از طرف مسئولان وزارت ارتباطات و فناوری مورد تاکید قرار گرفته و طبق گفته های آنها امروزه ارتباطات به بخشی جدایی ناپذیر از زندگی مردم تبدیل گشته و تلاش وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات این است که یک شبکه پر سرعت، باکیفیت و امن مبتنی برفیبر نوری را برای مردم کشور فراهم آورد و بر بستر آن، انواع خدمات متنوع و باکیفیت را عرضه نماید.

اما در وضعیت فعلی که با استناد به گزارش های سایتی مانند اسپیدتست از طرف مسئولان تاکید می شود که ایران در زمینه اینترنت موبایل جایگاه بدی ندارد، سوال و ابهام کاربران درباره ی سرعت اینترنت همچنان وجود دارد و به نظر می آید گفته ها و پاسخ های مسئولان این حوزه هم نتوانسته آنها را قانع کند و علاوه بر آن شایعاتی نظیر اینترنت طبقاتی، داخلی شدن دسته بندی DNS و عدم ایجاد ارتباطات امن، این نگرانی را دامن زده که آیا کندی اینترنت هم مانند فیلترینگ تلگرام، اینستاگرام و واتساپ ماندگار خواهد شد؟

منبع:

1401/10/04
11:35:17
5.0 / 5
390
این مطلب را می پسندید؟
(2)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۴
hp لپ تاپ
newhp.ir - حقوق مادی و معنوی سایت اچ پی محفوظ است

اچ پی

معرفی محصولات اچ پی